کاربرد انواع موزاییک حیاط در طراحی حیاط منزل، محوطه سازی حیاط، محوطه سازی فضای سبز و محوطه سازی باغ و ویلا

استفاده از موزاییک واش بتن در محوطه سازی
از صفر تا صد آنچه باید در مورد موزاییک واش بتن بدانید
04/19/2020
نحوه اجرای واش بتن
آشنایی با انواع مصالح سنگی ، شن و ماسه، استانداردها و مشخصات فنی آنها جهت استفاده در بتن و ملات
04/19/2020
ترکیب مواد و مصالح

کف سازی حیاط با انواع موزاییک

موزاییک حیاطی یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می‌باشد که در ایران جهت طراحی حیاط منزل ایرانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. موزاییک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا نیز بسیار مورد استفاده می باشد. در این مقاله ضمن آشنایی با انواع موزاییک حیاطی موجود در بازار ایران نکاتی نیز در ارتباط با کف سازی حیاط ، محوطه سازی فضای سبز و محوطه سازی باغ و ویلا ارائه شده است.

موزاییک سنتی:

موزاییک سنتی کفپوشی است متراکم ، در حقیقت یک جور بتن است که تراکم خود را یا از طریق فشار پرسی (موزاییک پرسی) و یا از طریق لرزش (موزاییک ویبره‌ای) به دست می آورد و از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون تولید می‌شود.

موزاییک پلیمری:

موزاییک پلیمری کفپوشی است فوق متراکم ، در حقیقت یک جور بتن خود متراکم (SCC) است که تراکم خود را از طریق فرآیند پلیمریزاسیون (رزین سنگ مصنوعی و یا رزین پلیمری) و از طریق لرزش روی میز ویبره به دست می آورد و از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، رزین سمنت پلاست (فوق روان کننده پلی کربوکسیلات) ، رنگدانه‌های شیمیایی و آب در ابعاد و طرحها و رنگهای متنوع تولید می‌شود.

مشخصات ظاهری انواع موزاییک سنتی:

  • موزاییک سیمانی: موزاییکی که در سطح رویه فاقد سنگ دانه های تزئینی است و تنها دارای شیار و طرحهای ساده است.
  • موزاییک سنگ دار: موزاییکی است که در سطح رویه ی آن از سنگ های تزئینی استفاده شده است و به سه صورت شیاردار (طرح دار) ، صاف، شسته ساخته می شود و برحسب اندازه و قطر دانه های سنگی قابل مشاهده به 5 دسته تقسیم می شوند.
  • موزاییک شیاردار: موزاییکی است که در سطح رویه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده و به عنوانه فرش کف پیاده رو و محوطه استفاده می شود.
  • موزائیک شسته: موزائیکی است که در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمایان ست.
  • موزائیک پلاکی: موزائیکی است که در سطح رویه آن مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر وجود دارد و اندازه این سنگها برحسب ابعاد موزائیک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می شود.

مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری:

  • رنگ: با توجه به استفاده از رنگدانه‌های شیمیایی در ترکیب موزاییک پلیمری، امکان تولید موزاییک در رنگهای بسیار متنوع فراهم شده است. رنگدانه‌ها (پیگمنت ها) دارای رنگ های مختلف از قبیل مشکی، سفید ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبی و سبز (اکسید کروم) می‌باشند که علاوه بر مصرف در تولید سنگ مصنوعی در صنایع رنگ، پلاستیک و ساختمان نیز مصرف می‌شوند.
  • طرح: با توجه به تولید طرحهای بسیار متنوع قالبهای پلیمری (ABS) امکان تولید موزاییک در طرحهای بسیار متنوع فراهم شده است.(شرکت درنیکا صنعت تا کنون بیش از 200 طرح متنوع قالب پلیمری مخصوص تولید سنگ مصنوعی را تولید و به بازار ایران و کشورهای خاورمیانه ارائه نموده است.)

نکات مهم در محوطه سازی:

توجه به نکات زیردر محوطه سازی حیاط، محوطه سازی فضای سبز و محوطه سازی باغ و ویلا در طراحی دکوراسیون فضای باز خانه تان بسیار تاثیر گذار است:

مسیر های دسترسی

مسیر های دسترسی از اصلی ترین مواردی هستند که در طراحی دکوراسیون فضای باز و محوطه سازی باید به آن ها توجه کرد. این مسیرها هستند که شما را راهنمایی می کنند و باعث می شوند تا شما به مقصد مورد نظرتان هدایت شوید. پس شما برای این که یک طراحی دکوراسیون فضای باز موفق داشته باشید، باید کاری کنید تا افرادی که روی این مسیر ها قدم می گذارند، از قدم زدن و طی کردن مسیرها احساس رضایت کنند، نه این که بخواهند هر چه سریعتر آن را به پایان برسانند. استفاده از موزاییک و سنگ فرش با طرح و رنگ متنوع و طراحی چیدمان مناسب با استفاده از ترکیب رنگها و طرحها در ایجاد مسیرهای زیبا بسیار موثر می‌باشد.

متریال ها و مواد و مصالح مصرفی

یکی از نکته های که حسابی بر طراحی دکوراسیون فضای باز خانه تان تاثیر گذار است، متریال ها و مواد و مصالح مصرفی هستند. هر چه متریال ها با کیفیت تر باشند، نتیجه کار شما نیز بهتر خواهد شد. علاوه بر کیفیت مواد و مصالح، رنگ های آن ها نیز بسیار بر طراحی دکوراسیون فضای باز خانه شما تاثیر گذار است. کارشناسان و طراحان فضای سبز معتقدند، همان قدر که ترکیب رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مهم هستند، در طراحی فضای باز و محوطه هم هستند.

ترکیب مواد و مصالح

ترکیب مواد و مصالح دیگری از جمله چوب ، سنگ ریزه ، تخته سنگ ، شیشه های رنگی ، سرامیک و فلز با گیاهان ، گلها و درختچه های تزیینی ، بوته های کوتاه وحتی خزه ها، بسیار زیبا و جذاب به نظر میرسه و در محوطه سازی باغ و ویلا استفاده از این ترکیبها بسیار موثر می‌باشد. علاوه بر سنگهای طبیعی بصورت سنگ لاشه ، می‌توان از انواع سنگهای مصنوعی آنتیک و دکوراتیو نیز استفاده نمود.

ترکیب مواد و مصالح

حوض، قلب معماری سنتی ایران

شاید بتوان به جرات گفت که حوض، قلب معماری سنتی ایران است. به دلایل شرایط اقلیمی ایران در میان حیاط هر خانه ای آن روزها حوض زیبای وجود داشت. حوضی که طراوت و تازگی آب را به محیط خانه هدیه می داد.

دیوارها

یکی دیگر از اجزای موجود در فضای باز دیوارها می‌باشند. پوشش دیوار با مصالح زیبا نقش بسزایی در زیبایی محوطه باغ و ویلا و همچنین محوطه سازی حیاط ساختمانها دارد. برای این منظور می‌توان از انواع سنگهای تزئینی دیوار و یا سنگ نمای دیوار (سنگ آنتیک و دکوراتیو و سنگ لاشه) جهت ایجاد دیوار سنگی استفاده نمود.

محوطه سازی باغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!