موزاییک در ساختمان – انواع (موزاییک سنتی ، موزاییک پلیمری ، موزاییک ویبره) ، کاربرد ، نحوه تولید و اجرای آنها

نصب موزاییک پلیمری درنیکا سنگ
نکات اجرائی جهت نصب موزاییک پلیمری
04/19/2020
موزاییک پلیمری درنیکا بهترین کفپوش حیاط
موزائیک‌های پلیمری خوش نقش بهترین کفپوش حیاط
04/19/2020
موزاییک کف پارکینگ و تراس طرح گرونا

انواع موزاییک :

موزاییک‌ها یکی از زیباترین و پرکاربردترین مصالح در ساختمان سازی هستند که می‌توانند نمای زیبایی برای ساختمان ایجاد کنند. در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام قیمت مخصوص خود را دارد. اولین بار در کشورهای آلمان و ایتالیا ساخته شدند و هنوز هم از محبوبیت بالایی در این کشور‌ها برخوردارند. در این مطلب به انواع موزاییک موزاییک در ساختمان (موزاییک سنتی ، موزاییک پلیمری ، موزاییک ویبره) ، کاربرد ، نحوه تولید و اجرای آنها پرداخته شده است.

کلمات کلیدی: انواع موزاییک، موزاییک، مصالح ساختمانی، قیمت، لیست قیمت، موزاییک پلیمری

انواع موزاییک‌هایی که برای کف سازی حیاط مناسب هستند

به کفپوش‌های متراکم که از طریق فشار پرسی یا از طریق ویبره به دست می‌آیند موزاییک می‌گویند. موزاییک‌ها عموما یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی به شمار می‌روند که در طرح‌ها، ابعاد و قیمت‌های مختلفی وجود دارند. انواع موزاییک‌های سنتی را از ماسه، سنگ دانه، پودر سنگ و آب، سیمان و… بدست می‌آوردند. در چند سال اخیر نوع جدیدی از موزاییک وارد بازار ایران شده است که شرکت درنیکا آنها را تحت عنوان موزاییک پلیمری معرفی نموده است.

موزاییک پلیمری کفپوشی است فوق متراکم که تراکم خود را از طریق فرآیند پلیمریزاسیون (رزین سنگ مصنوعی و یا رزین پلیمری) و از طریق لرزش روی میز ویبره به دست می آورد و از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، فوق روان کننده پلی کربوکسیلات ، رنگدانه‌های شیمیایی و آب در ابعاد و طرحها و رنگهای متنوع تولید می‌شود. شرکت درنیکا سنگ یکی از بزرگترین تولید کنندگان تخصصی موزاییک پلیمری در ایران و خاورمیانه می‌باشد.

نکته قابل توجه در موزاییکهای پلیمری ، مقاومت بسیار خوب آنها در شرایط یخبندان می‌باشد که دلیل آن جذب آب پایین (کمتر از 3 درصد) و تراکم زیاد آنها می‌باشد.

موزاییک جلوه زیبایی به اماکن مختلف می‌دهد

موزاییک جلوه زیبایی به اماکن مختلف می‌دهد

مشخصات ظاهری انواع موزاییک

موزاییک‌های سنتی از دو سطح تشکیل می‌شوند:

1- رنگ موزاییک یا لایه رویه: در این لایه از پودر سنگ، سیمان، ترکیبات دانه بندی شده و رنگی و آب استفاده می‌شود و نقش یک موزاییک را شکل می‌دهند.

2- نارین یا لایه زیرین: این لایه از لایه رویه ضخیم‌تر است و فشار بیشتری را تحمل می‌کند. اما از نظر مواد مورد استفاده با لایه رویه هیچ فرقی ندارد. در آن نیز از ماسه، سیمان و آب استفاده می‌شود.

موزاییک پلیمری در طرح و رنگ بسیار متنوع :

 • رنگ: با توجه به استفاده از رنگدانه‌های شیمیایی در ترکیب موزاییک پلیمری، امکان تولید موزاییک در رنگهای بسیار متنوع فراهم شده است. رنگدانه‌ها (پیگمنت ها) دارای رنگ های مختلف از قبیل مشکی، سفید ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبی و سبز (اکسید کروم) می‌باشند که علاوه بر مصرف در تولید سنگ مصنوعی در صنایع رنگ، پلاستیک و ساختمان نیز مصرف می‌شوند.
 • طرح: با توجه به تولید طرحهای بسیار متنوع قالبهای پلیمری (ABS) امکان تولید موزاییک در طرحهای بسیار متنوع فراهم شده است.(شرکت درنیکا سنگ تا کنون بیش از 200 طرح متنوع موزاییک پلیمری را تولید و به بازار ایران و کشورهای خاورمیانه ارائه نموده است.)

موزاییک پلیمری طرح گرونا جلوه زیبایی ، هنر و مهندسی

موزاییک پلیمری طرح گرونا جلوه زیبایی ، هنر و مهندسی

روش تولید انواع موزاییک

موزاییک سنتی به دو روش ساخته می‌شود:

 1. روش پرسی: با ایجاد فشار زیاد توسط دستگاه پرس موجب ایجاد تراکم در موزاییک شده و ساخته می‌شوند. این دسته از موزاییک‌ها نیاز به ساب خوردن دارند. بسته به نوع سنگ دانه‌ها و ابعاد آن قدرت فشار متفاوت خواهد بود.
 2. روش ویبره‌ای: این مورد به فشار نیاز ندارد و صرفا با کمک دستگاه لرزاننده انجام می‌شود. نیازی به ساب ندارند. البته نوعی از آنها وجود دارد که با سنگ‌های تزیینی ساخته می‌شوند. آنها نیاز به سایش دارند.

روش تولید موزائیک پلیمری:

ابتدا درون میکسر مواد اولیه شامل ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، رزین ، رنگدانه و آب بخوبی میکس شده و ملات خمیر مانندی تولید می‌شود. ترکیبی که از این راه به دست می‌آید در قالب‌هایی از جنس سیلیکان، لاستیک و پلیمر (ABS) با طرحهای بسیار متنوع ریخته می‌شود و پس از لرزش روی میز ویبره به گرمخانه منتقل می‌شود. پس از 24 ساعت موزاییکهای پلیمری از درون قالبها تخلیه و برای عمل آوری در فضای مناسب قرار می‌گیرد. بدلیل مقاومت اولیه بسیار خوب موزاییکهای پلیمری امکان ارسال آنها برای نصب پس از 24 ساعت فراهم می‌باشد.

دستگاه تولید موزاییک

دستگاه تولید موزاییک

موارد استفاده از انواع موزاییک ها

موزاییکها کاربرد بسیار وسیعی دارند و بطور مثال میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کفپوش بتنی پیاده رو، پوشش کف حیاط، سنگ پشت بام،
 • سنگ فرش باغ، سنگ فرش حیاط، سنگ فرش حیاط خانه،
 • سنگ فرش حیاط منزل، سنگ فرش حیاط ویلا، سنگ فرش معابر،
 • سنگ کف پارکینگ، سنگ کف حیاط، کفپوش بتنی، کفپوش محوطه ویلا،
 • موزاییک پشت بام، موزاییک حیاط خانه، موزاییک حیاطی، موزاییک کف حیاط

موزاییکهای پلیمری علاوه بر استفاده به عنوان سنگ کف، بدلیل تنوع آنها در رنگ و طرح کاربردهای بسیار متفاوتی ایجاد نموده‌اند. به عبارت دیگر علاوه بر کاربردهای فوق در موارد زیر نیز قابل استفاده می‌باشند:

 • سنگ مصنوعی نمای ساختمان، سنگ بادبر، نمای ساختمان ویلایی، سنگ نما،
 • سنگ انتیک دکوراسیون داخلی، سنگ دکوراتیو، انواع نمای ساختمان مسکونی،
 • سنگ نمای آنتیک، نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ویلا، سنگ دکوراتیو نما،
 • سنگهای تزئینی داخل ساختمان، نماهای سنگی ساختمان، سنگ های تزئینی ساختمان،
 • سنگ آنتیک مصنوعی، نمای خارجی ویلا، نمای آجر و سنگ، نمای حیاط ساختمان،
 • سنگ مصنوعی، نمای بیرون ساختمان، سنگهای تزئینی دیوار، سنگ ساختمانی،
 • سنگ نمای دیوار ویلا، نمای خارجی ساختمان، سنگ دیوار، سنگ سمنت پلاست،
 • سنگ تزئینی دیوار ویلا، نمای سنگ ساختمان، سنگ آنتیک پشت تلویزیون،
 • سنگ مصنوعی سمنت پلاست، نمای سنگی ویلا

شما می‌توانید با اضافه کردن انواع موزاییک به ساختمان خود نمایی هنری دهید. از موزاییک‌ها در همه‌ی سطوح می‌توان استفاده کرد. می‌دانید که استفاده از موزاییک‌ها به عنوان یکی از بهترین و زیباترین مصالح در ساختمان‌ها از محبوبیت بالایی برخوردارند.

قیمت انواع موزاییک:

موزاییکها از تنوع قیمت بسیار خوبی برخوردار می‌باشند و با ورود موزاییکهای پلیمری بر این تنوع قیمت افزوده شده است. بدلیل استفاده از تکنولوژی فوق روان کننده ها در تولید موزاییک پلیمری و کاهش زمان و عملیات عمل آوری و سبکتر بودن موزاییکهای پلیمری هم اکنون محصولات درنیکا سنگ با قیمت بسیار مناسبی در بازار تهران در دسترس می‌باشد. برای دریافت لیست قیمت انواع موزاییک‌ها می‌توانید با شرکت درنیکا سنگ تولید کننده تخصصی سنگ پلیمری تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!