موزائیک‌های پلیمری خوش نقش بهترین کفپوش حیاط

موزاییک کف پارکینگ و تراس طرح گرونا
موزاییک در ساختمان – انواع (موزاییک سنتی ، موزاییک پلیمری ، موزاییک ویبره) ، کاربرد ، نحوه تولید و اجرای آنها
04/19/2020
نحوه نصب چمن مصنوعی بین سنگ
آشنایی با چمن مصنوعی و کاربرد آن بین سنگ، موزائیک پلیمری و واش بتن
04/19/2020
موزاییک پلیمری درنیکا بهترین کفپوش حیاط

بهترین کفپوش حیاط

موزائیک یکی از این محصولات است که با وجود انواع کفپوش جدید در بازار هنوز جایگاه خود را حفظ کرده، هنوز هم موزائیک بهترین کفپوش برای حیاط خانه است و حتی با تولید مدل‌های متنوع و طرح‌های جدید آن بسیاری به استفاده از موزائیک به عنوان کفپوش داخلی هم علاقه دارند. با گسترش تکنولوژیهای نوین نه تنها استفاده از موزاییک کاهش پیدا نکرده است بلکه با رفع مشکلات موزاییکهای سنتی و افزایش کارایی آنها موزاییکهای نوین وارد بازار شده است. یکی از این موزاییکهای نوین تحت عنوان موزاییک پلیمری در بازار ایران رایج می‌باشد که در ادامه سعی شده است توضیحات کاملی در مورد موزاییکهای پلیمری گردآوری و ارائه گردد.

موارد استفاده موزاییک پلیمری:

موزائیک کاربردهای متفاوتی در ساختمان دارد، کفپوش اتاق‌ها، کفپوش حیاط، پوشش بام، پوشش سقف کاذب، کفپوش بتنی پیاده رو، سنگ فرش باغ، سنگ فرش حیاط ویلا، سنگ فرش معابر، سنگ کف پارکینگ، پله و نما در سطوح قائم از موارد مصرف آن است.

معمولا برای کفپوش اتاق‌ها از موزائیک‌های معمولی استفاده می‌شود؛ چرا که مقاومت خاصی مورد انتظار نیست و فقط باید مقاومت در برابر فشار مراحل تولید را داشته باشد؛ زیرا معمولا به وسیله پارکت یا موکت روی آن پوشیده می‌شود، اما در مورد موزائیک‌های مصرفی در حیاط علاوه بر مقاومت سایشی و فشار باید در برابر تغییرات دما هم مقاوم باشند. موزاییکهای پلیمری در مقایسه با موزاییکهای سنتی بدلیل تراکم بسیار بالا از این جهت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. (تصویر شماره 1)

موزاییک پلیمری درنیکا، کفپوش حیاط

تصویر شماره 1- موزاییک پلیمری درنیکا، کفپوش حیاط

به علت سرعت بالای اجرای موزائیک، در پشت بام‌ها آن را جایگزین آسفالت می‌کنند و در واقع به عنوان حفاظی برای قیرگونی و عایق هم قرار می‌گیرد، ضمن اینکه از بام خانه به عنوان نشیمن تابستانی هم می‌توانید استفاده کنید. البته از این غافل نشویم که وزن موزائیک سنتی بسیار بیشتر از آسفالت است و باید از موزاییک پلیمری با ضخامت کمتر (حدود 5/1 سانتیمتر با وزن 30 تا 35 کیلوگرم بر متر مربع)استفاده نمود. همچنین با استفاده از رنگ و طرحهای بسیار متنوع موزاییک پلیمری درنیکا فضای دلنشینی را در پشت بام خلق نمایید. (تصویر شماره 2)

موزاییک پلیمری درنیکا، کفپوش روف گاردن

تصویر شماره 2- موزاییک پلیمری درنیکا، کفپوش روف گاردن

گاهی از موزائیک به عنوان پوشش پله استفاده می‌شود که امروزه به خاطر لبه تیز موزائیک و مقاومت کم آن در برابر سایش شدید کف و لبه پله‌ها کمتر از آن استفاده می‌شود؛ اما در قدیم موزائیک‌هایی با لبه گرد به شکل پله ریخته می‌شد که تولید آن تقریبا متوقف شده است. هم اکنون با استفاده از تکنولوژی مواد پلیمری امکان تولید پله نیز وجود دارد و استفاده از پله و زیر پله تولید شده به این روش در بازار ایران رایج می‌باشد. (تصویر شماره 3)

سنگ پلیمری درنیکا، پله و زیرپله

تصویر شماره 3- سنگ پلیمری درنیکا، پله و زیرپله

موزاییکهای پلیمری علاوه بر استفاده به عنوان سنگ کف، بدلیل تنوع آنها در رنگ و طرح کاربردهای بسیار متفاوتی ایجاد نموده‌اند. به عبارت دیگر علاوه بر کاربردهای فوق در نما نیز کاربرد دارند و باید با چسبندگی مناسبی روی نما قرار گیرند. در پروسه تولید امکان نصب اسکوپ در پشت سنگ فراهم می‌باشد که در محصولات نما لازم است حتما” اسکوپ نصب گردد. همچنین مقاومت این موزائیک‌ها باید به حدی باشد که در برابر عوامل جوی گوناگون دوام بیاورند. نکته قابل توجه در موزاییکهای پلیمری ، مقاومت بسیار خوب آنها در شرایط یخبندان می‌باشد که دلیل آن جذب آب پایین (کمتر از 3 درصد) و تراکم زیاد آنها می‌باشد. (تصویر شماره 4)

سنگ-نمای-ساختمان

تصویر شماره 4- سنگ پلیمری درنیکا، سنگ نمای ساختمان

موزاییکهای پلیمری بدلیل تنوع آنها در رنگ و طرح کاربردهای بسیار متفاوتی ایجاد نموده‌اند. به عبارت دیگر علاوه بر کاربردهای فوق در موارد زیر نیز قابل استفاده می‌باشند:

سنگ مصنوعی نمای ساختمان، سنگ بادبر، نمای ساختمان ویلایی، سنگ نما، سنگ انتیک دکوراسیون داخلی، سنگ دکوراتیو، انواع نمای ساختمان مسکونی، سنگ نمای آنتیک، نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ویلا، سنگ دکوراتیو نما، سنگهای تزئینی داخل ساختمان، نماهای سنگی ساختمان، سنگ های تزئینی ساختمان، سنگ آنتیک مصنوعی، نمای خارجی ویلا، نمای آجر و سنگ، نمای حیاط ساختمان، سنگ مصنوعی، نمای بیرون ساختمان، سنگهای تزئینی دیوار، سنگ ساختمانی، سنگ نمای دیوار ویلا، نمای خارجی ساختمان، سنگ دیوار، سنگ سمنت پلاست، سنگ تزئینی دیوار ویلا، نمای سنگ ساختمان، سنگ آنتیک پشت تلویزیون، سنگ مصنوعی سمنت پلاست، نمای سنگی ویلا

موزاییک پلیمری بهترین کفپوش حیاط:

موزاییک پلیمری کفپوشی است فوق متراکم ، در حقیقت یک جور بتن خود متراکم (SCC) است که تراکم خود را از طریق فرآیند پلیمریزاسیون (رزین سنگ مصنوعی و یا رزین پلیمری) و از طریق لرزش روی میز ویبره به دست می آورد و از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، رزین سمنت پلاست (فوق روان کننده پلی کربوکسیلات) ، رنگدانه‌های شیمیایی و آب در ابعاد و طرحها و رنگهای متنوع تولید می‌شود.

نکته قابل توجه در موزاییکهای پلیمری ، مقاومت بسیار خوب آنها در شرایط یخبندان می‌باشد که دلیل آن جذب آب پایین (کمتر از 3 درصد) و تراکم زیاد آنها می‌باشد.

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییکهای پلیمری ارائه شده است:

پارامترموزاییک پلیمری “درنیکا سنگ”
مقاومت فشاری kg/cm21000- 600
مقاومت کششی kg/cm2150-60
مقاومت سایشی g/cm2کمتر از 4/0
مقاومت دمایی cycles500
جذب آب %کمتر از 3
دانسیته kg/m32200

روش تولید موزائیک پلیمری:

ابتدا درون میکسر مواد اولیه شامل ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، رزین ، رنگدانه و آب بخوبی میکس شده و ملات خمیر مانندی تولید می‌شود. ترکیبی که از این راه به دست می‌آید در قالب‌هایی از جنس سیلیکان، لاستیک و پلیمر (ABS) با طرحهای بسیار متنوع ریخته می‌شود و پس از لرزش روی میز ویبره به گرمخانه منتقل می‌شود. پس از 24 ساعت موزاییکهای پلیمری از درون قالبها تخلیه و برای عمل آوری در فضای مناسب قرار می‌گیرد. بدلیل مقاومت اولیه بسیار خوب موزاییکهای پلیمری امکان ارسال آنها برای نصب پس از 24 ساعت فراهم می‌باشد.

ترکیبات پلیمری و افزودنیهای شیمیایی (رزین سمنت پلاست) چسبندگی بین تمام اجزاء را ایجاد کرده و مقاومت مصالح موزاییک پلیمری را تامین نموده و رنگ‌دانه‌ها که مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیطهای قلیایی می‌باشد رنگ مورد نظر را به این مصالح می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!