مقایسه موزاییک پلیمری با موزاییک حیاطی پرسی رایج در ایران

نمای سنگ دیوار حیاط ویلا
آشنایی با انواع سنگهای مصنوعی نما و سنگ پلیمری
04/19/2020
مزایا و معایب موزاییک پلیمری
موزاییک پلیمری چیست ؟ مزایا و معایب موزاییک پلیمری نسبت به سایر موزاییک‌های سنتی چیست؟
04/19/2020
موزاییک پلیمری درنیکا زیبا و مقاوم

مقایسه موزاییک پلیمری درنیکا با موزاییک حیاطی پرسی رایج در ایران

در این مقاله سعی شده است موزاییک پلیمری درنیکا یا سنگ مصنوعی درنیکا با موزاییکهای حیاطی رایج در ایران از جهات مختلف (تکنولوژی ساخت ، مشخصات و غیره) مقایسه گرددد . برای این منظور ابتدا بطور مجزا موزاییکهای حیاطی رایج در ایران و نیز موزاییک پلیمری تشریح و در ادامه مقایسه این محصولات ارائه شده است.

آشنایی با موزاییکهای حیاطی پرسی رایج در ایران

موزائیک حیاطی پرسی، کفپوشی است متراکم ، در حقیقت یک جور بتن است که تراکم خود را از طریق فشار پرسی به دست می آورد و از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون وجود دارد.

موزائیک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می باشد ولی متاسفانه در کشور ما هیچ گونه مطالعاتی وسیعی بر روی آن صورت نگرفته است.لازم به ذکر است که موزائیک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده می باشد.

به طور کلی موزائیک حیاطی رایج از دو سطح تشکیل شده است :

 1. لایه رویه و یا رنگ موزائیک :

این لایه که نقش موزائیک را تشکیل می دهد و در آن از پودر سنگ ، سیمان، آب ،سنگدانه‌های رنگی و رنگهای معدنی استفاده شده است .

 1. لایه زیرین یا نارین:

این لایه از موزائیک دارای ضخامت بیشتری نسب به لایه رویه می باشد نقش تحمل فشار را نیز بر عهده دارد. و مانند لایه رویه از سیمان ،آب و ماسه تشکیل شده است.

روش تولید موزائیک پرسی :

پس از تهیه مخلوط مواد اولیه (میکس)، آنرا در قالب فلزی ریخته و با اعمال فشار به کمک دستگاه پرس باعث ایجاد تراکم در موزائیک می شود. میزان فشار بسته به ابعاد و نوع سنگ دانه های به کار رفته متغییر می باشد. موزائیک هایی که از این طریق تولید می شوند حتما نیاز به ساب خوردن دارند.(دو قشری)

برخی از موزاییکهای حیاطی رایج بصورت رنگی (رنگ قرمز و زرد) تولید میشوند. برای ایجاد رنگ از رنگهای معدنی اخرا (خاک سرخ هماتیت) و گل ماش استفاده می‌شود.

آشنایی با موزاییک پلیمری درنیکا

مواد اصلی تشکیل دهنده موزاییک پلیمری عبارتست از:

ترکیبات پلیمری و افزودنیهای شیمیایی و معدنی (فوق روان کننده ها و سیمان) چسبندگی بین تمام اجزاء را ایجاد کرده و مقاومت موزاییک پلیمری را تامین نموده و رنگ‌دانه‌ها که مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیطهای قلیایی می‌باشد رنگ مورد نظر را به این مصالح می‌دهد. ترکیبی که از این راه به دست می‌آید در قالب‌هایی از جنس سیلیکان، ABS و لاستیک با طرحهای بسیار متنوع ریخته می‌شود.

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییک پلیمری تولید شده با این روش ارائه شده است:

پارامترمصالح ساختمانی نوین “درنیکا سنگ”
مقاومت فشاری kg/cm21000- 600
مقاومت کششی kg/cm2150-60
مقاومت سایشی g/cm2کمتر از 4/0
مقاومت دمایی cycles500
جذب آب %کمتر از 3
دانسیته kg/m32200

مقایسه موزاییک پلیمری درنیکا با موزاییک حیاطی پرسی رایج در ایران

 1. 1. تنوع رنگ: در موزاییکهای پلیمری بدلیل امکان استفاده از رنگدانه‌های شمیایی با رنگهای متنوع ، تنوع رنگ بسیار زیاد است، ولی در موزاییکهای سنتی رنگهای قرمز و زرد بیشتر تولید می‌گرددو بدلیل آنکه از فوق روان کننده ها استفاده نمی‌شود امکان استفاده از رنگدانه وجود ندارد. رنگدانه‌های شیمیایی بسیار ریز بوده و فقط در صورت استفاده از فوق روان کننده ها می‌توان آنها رادر مخلوط پخش نمود.
 2. موزاییک ضد سایش: در موزاییک ویبره ای به دلیل مقاومت پایین لایه رویی و ساب خوردن آن و همچنین استفاده از رنگدانه‌های معدنی در لایه رویه و یا رنگ موزاییک ، مقاومت سایشی کم می‌باشد. در صورت اجرای مناسب موزاییکهای سنتی ، معمولا” اولین مشکل ایجاد شده در آنها فرسایش سطح آنها می‌باشد که زیبایی آنها را از بین می‌برد. همچنین پس از فرسایش سطحی لایه زیرین در معرض دید قرار می‌گیرد که در آن از رنگ استفاده نشده است و زیبایی موزاییک دچار مشکل می‌گردد. در موزاییکهای پلیمری بدلیل استفاده از رنگدانه‌های شیمیایی مقاومت سایشی سنگ چندان کاهش نمی‌یابد. در برخی رنگه نیز حتی این مقاومت افزایش می‌یابد. خوشبختانه امکان استفاده از رنگدانه‌ها تنها با کمک این شاهکار مهندسی یعنی استفاده از فوق روان کننده‌ها فراهم شده است.
 3. موزاییک ضد سرما: هر چقدر تراکم موزاییک بیشتر باشد در شرایط یخبندان مقاومتر می‌باشد. در موزاییک پرسی میزان تراکم وابسته به میزان فشار دستگاه پرس می‌باشد. در موزاییک پلیمری با افزایش درصد مواد پلیمری می‌توان به تراکم بالا دست یافت. در بتنهای خود متراکم (SCC) که با مقاومت و تراکم بسیار بالا تولید می‌شوند نیز این امکان تنها با استفاده از فوق روان کننده‌ها فراهم می‌گردد. هم اکنون تراکم موزاییکهای پلیمری تولید شده در سطح کشور نسبت به موزاییکهای سنتی رایج بیشتر بوده و کاملا” قابل تشخیص می‌باشد. برای تشخیص آن کافیست ضربه‌ای به موزاییک وارد نموده و به صدای آن گوش دهید. همچنین بدلیل امکان افزایش تراکم و مقاومت موزاییکهای پلیمری امکان تولید با ضخامت کمتر فراهم شده است که می‌تواند در پشت بام استفاده گردد. بنابراین جهت مقابله با ترک خوردن موزاییک در شرایط یخبندان، استفاده از موزاییکهای پلیمری در مناطق سردسیر بسیار توصیه می‌گردد.
 4. تنوع طرح: موزاییکهای پلیمری در طرحهای بسیار متنوع تولید می‌گردد که دلیل آن روش تولید آن می‌باشد. در موزاییک سنتی بدلیل تولید به روش پرسی امکان ایجاد تنوع در طرح وجود ندارد.

معایب موزاییک پلیمری

تولید موزاییک پلیمری با کیفیت مناسب و بدون عیب نیاز به مواد اولیه خوب، کنترل کیفی در مراحل تولید و نگهداری قبل از اجرا می‌باشد. تولید موزاییک پلیمری با کیفیت به دلایل زیر نیاز به تجربه بالا دارد:

 • حساسیت محصول تولیدی به درصد مواد اولیه به ویژه فوق روان کننده و آب
 • حساسیت محصول تولیدی به زمان میکس کردن مواد اولیه و ترتیب اضافه کردن آنها
 • حساسیت زیاد به کیفیت و نوع فوق روان کننده بویژه درصد مواد جامد فوق روان کننده
 • حساسیت زیاد به کیفیت و مقدار رنگدانه در طرح اختلاط
 • ترد شدن موزاییک در صورت استفاده از پودر سنگ یا وجود خاک در ماسه

لذا یکی از معایب موزاییک پلیمری تولید مشکل و حساس آن می‌باشد که موزاییک سازان سنتی را به چالش کشیده است. موزاییک سازان سنتی عادت به این همه حساسیت نداشته و در ترکیب خود از پودر سنگ استفاده میکنند که به شدت کیفیت موزاییک پلیمری را کاهش می‌دهد. چنانچه در تولید موزاییک پلیمری از پودر سنگ استفاده شود محصول تولیدی ترد بوده و طی زمان دچار ترک خوردگی می‌گردد. کنترل این موضوع نیز با مقایسه موزاییک پلیمری با کیفیت با موزاییکهای تولیدی توسط موزاییک سازان سنتی امکانپذیر می‌باشد.

1 دیدگاه

 1. علی حسینی گفت:

  باسلام توضیحات درباره محصول موزایک پلیمر خوب هست ولی اگر مقداری درباره نحویه اجرای ان هم توضیح می دادید خوب بود.(ایا نسب آن مانند موزایک معمولی است یانه )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!