موزاییک پلیمری چیست ؟ مزایا و معایب موزاییک پلیمری نسبت به سایر موزاییک‌های سنتی چیست؟

موزاییک پلیمری درنیکا زیبا و مقاوم
مقایسه موزاییک پلیمری با موزاییک حیاطی پرسی رایج در ایران
04/19/2020
نصب موزاییک پلیمری درنیکا سنگ
نکات اجرائی جهت نصب موزاییک پلیمری
04/19/2020
مزایا و معایب موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری چیست ؟ مزایا و معایب موزاییک پلیمری نسبت به سایر موزاییک‌های سنتی چیست؟

موزاییک پلیمری چیست : نوعی از موزاییک است که از مزایا و ویژگی‌های مناسبی برخوردار است. این نوع از موزاییک را ابتدا شرکت درنیکا سنگ نامگذاری و وارد بازار ایران کرد. از مهمترین مزایای این نوع از موزاییک می‌توان به استحکام و دوام بالا، امکان نفوذ آب کمتر و یخ زدگی کمتر، امکان طراحی و استفاده از رنگ‌های متنوع در ساخت آن و امکان نصب راحت‌تر و آسانتر اشاره کرد. در این مطلب به مزایا و معایب موزاییک پلیمری نیز پرداخته شده است.

کلمات کلیدی: موزاییک پلیمری، موزاییک، مزایای موزاییک پلیمری، درنیکا سنگ، شرکت درنیکا سنگ

تاریخچه نامگذاری موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری نوعی از موزاییک است که ابتدا توسط شرکت درنیکا سنگ نامگذاری شد. شرکت درنیکا سنگ در سال 1390 در تهران تاسیس شد و همزمان با تاسیس مبادرت به انتقال تکنولوژی و تجهیزات صنعتی ساخت سنگ و موزاییک پلیمری از شرکت سیستروم روسیه کرد. کارخانه تولید سنگ و موزاییک پلیمری این شرکت از سال 1391 در زمینی به مساحت 600 متر مربع تاسیس شد. انواع موزاییک پلیمری، انواع موزاییک حیاطی، انواع سنگ فرش و کفپوش بتنی، انواع موزاییک واش بتن، سنگ آنتیک و دکوراتیو، سنگ نما، آجر دکوراتیو سبک، نماهای دکوراتیو و سنگ آنتیک داخل و بیرون ساختمان، سنگ پله و زیر پله، قرنیز و صراحی و جدول از انواع محصولاتی است که این شرکت تولید و به بازار عرضه می‌کند.

اما موزاییک پلیمری چیست ؟

قبل از اینکه پاسخ این سوال داده شود بهتر است بدانیم که موزاییک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ موزاییک یک نوع بتن متراکم است که توسط فشار پرسی یا ویبره متراکم شده است. موزاییک‌ها را می‌توان به چهار نوع تک لایه، دو لایه، پلیمری و واش بتن یا شسته تقسیم بندی کرد که هر کدام ویژگی‌ها و خصوصیت‌های خاص خودشان را دارند. موزاییک پلیمری یک نوع موزاییک است که از ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، رزین سمنت پلاستیک (فوق روان کننده پلی کربوکسیلات)، رنگدانه‌های شیمیایی و آب تشکیل شده است. این نوع از موزاییک از دیگر انواع آن متراکم‌تر است که از طریق فرایند پلیمریزاسیون و لرزش روی میز ویبره تراکم خود را به دست آورده است.

موزاییک پلیمری درنیکا، کفپوش حیاط

نمونه‌هایی از موزاییک پلیمری

مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییک پلیمری چیست؟

از مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییک پلیمری می‌توان به مقاومت فشاری 600-1000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع، مقاومت کششی 60-150 کیلوگرم بر سانتی متر مربع، مقاومت سایشی کمتر از 4 گرم بر سانتی متر مربع، مقاومت دمایی 500 سیکل، جذب آب کمتر از 3 درصد و دانسیته 2200 کیلوگرم بر متر مکعب اشاره کرد.

تنوع رنگ بسیار زیاد موزاییک‌های پلیمری

تنوع رنگ بسیار زیاد موزاییک‌های پلیمری

ویژگی‌های موزاییک پلیمری چیست؟

از ویژگی‌های موزاییک پلیمری می‌توان به مقاومت و دوام بالای آن اشاره کرد. از آنجایی که این نوع از موزاییک بسیار فشرده شده است و از مواد مختلف و با تکنولوژی و دستگاه‌های پیشرفته ساخته شده است؛ از دوام بالایی برخوردار است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این نوع از موزاییک نفوذ کم آب به داخل آن است. از آنجایی که موزاییک‌ها از شن و ماسه و بتن ساخته می‌شوند؛ آب می‌تواند در دراز مدت باعث حل شدن و تحلیل رفتن مواد سازنده‌ی آنها شود و موزاییک ترک بخورد و بشکند و کیفیت خود را از دست بدهد.

اما جذب آب در این نوع از موزاییک کمتر از 3 درصد است و این مسئله از مهمترین ویژگی‌های این نوع موزاییک محسوب می‌شود. همچنین استفاده از این موزاییک برای حیاط و فضاهای بیرونی مناطق سردسیر و کوهستانی و مناطقی که هوای سردی در زمستان دارند توصیه می‌شود؛ چرا که از ترکیبات و فناوری پیشرفته‌ای ساخته شده است که از مقاومت خوبی در برابر سرما و یخ زدگی برخوردار باشد.

کاربرد

از موزاییک پلیمری می‌توان برای پیاده روها، حیاط، معابر و … با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیات مناسب و خوبی که دارد؛ استفاده کرد. این نوع از موزاییک تحت فشار زیاد از جنس شن، ماسه و بتن ساخته شده است و می‌تواند به اشکال مختلف در قالب و رنگ‌های متنوع و دلخواه ساخته شود. بنابراین می‌توان آن را متناسب با نوع طراحی نما و رنگ‌های آن طراحی کرد و مورد استفاده قرار داد. عمر مفید این نوع از موزاییک‌ها بالاست و در برابر سرما و یخ زدگی مقاوم هستند. بنابراین برای حیاط و معابر که بیشتر با آب و سرما و یخ زدگی در ارتباط است؛ بهترین گزینه است.

محصولات درنیکا سنگ بهترین انتخاب برای کف سازی حیاط است

موزاییک درنیکا بهترین انتخاب برای کف سازی حیاط است

مزایا و معایب موزاییک پلیمری چیست

استفاده از موزاییک پلیمری مزایای زیادی دارد. از مزایای آن نسبت به دیگر انواع موزاییک و بتن می‌توان به مقاومت و استحکام بالای آن اشاره کرد. این مقاومت و استحکام بالای حدود 3 برابری نسبت به بتن به دلیل استفاده از مواد و مصالح با کیفیت و تکنولوژی و دستگاه‌های نوین و پیشرفته است. مصرف کننده و خریدار با خرید این نوع موزاییک سود می‌کند؛ چرا که مجبور نیست پس از گذشت مدتی آنها را تعمیر کرده یا با موزاییک‌های جدید جایگزین کند بنابراین شاید قیمت خرید این نوع از موزاییک نسبت به دیگر انواع موزاییک بتن بیشتر باشد اما به دلیل عمر مفید بالاتر در نهایت برای مصرف کننده خریدی به صرفه محسوب می‌شود. نصب و نگهداری این نوع از موزاییک به دلیل وزن کمتر، آسانتر است و در هنگام نصب کمتر دچار شکستگی می‌شود و نصاب هزینه‌ی کمتری برای نصب از خریدار می‌گیرد. همچنین به دلیل اینکه می‌توان این نوع از موزاییک را در سایزهای مختلف تولید کرد و به دلیل استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و تنوع سایز، به وسایل و تجهیزات اضافی برای نصب نیاز ندارد و به راحتی و آسانی نصب می‌شود. از دیگر مزایای این نوع از موزاییک نسبت به سایر موزاییک‌ها امکان استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و مورد نظر و درخواست مشتری و امکان استفاده‌ی چند منظوره‌ی آنها به عنوان موزاییک حیاط خانه، سنگ کف، سنگ فرش حیاط خانه و سنگ مصنوعی اشاره کرد.

بهترین طرح موزاییک پلیمری چیست

تولید موزاییک پلیمری با کیفیت مناسب و بدون عیب نیاز به مواد اولیه خوب، کنترل کیفی در مراحل تولید و نگهداری قبل از اجرا می‌باشد. تولید موزاییک پلیمری با کیفیت به دلایل زیر نیاز به تجربه بالا دارد:

  • حساسیت محصول تولیدی به درصد مواد اولیه به ویژه فوق روان کننده و آب
  • حساسیت محصول تولیدی به زمان میکس کردن مواد اولیه و ترتیب اضافه کردن آنها
  • حساسیت زیاد به کیفیت و نوع فوق روان کننده بویژه درصد مواد جامد فوق روان کننده
  • حساسیت زیاد به کیفیت و مقدار رنگدانه در طرح اختلاط
  • ترد شدن موزاییک در صورت استفاده از پودر سنگ یا وجود خاک در ماسه

مشکلات تولید محصول باکیفیت

لذا یکی از معایب موزاییک پلیمری تولید مشکل و حساس آن می‌باشد که موزاییک سازان سنتی را به چالش کشیده است. موزاییک سازان سنتی عادت به این همه حساسیت نداشته و در ترکیب خود از پودر سنگ استفاده میکنند که به شدت کیفیت موزاییک پلیمری را کاهش می‌دهد. چنانچه در تولید موزاییک پلیمری از پودر سنگ استفاده شود محصول تولیدی ترد بوده و طی زمان دچار ترک خوردگی می‌گردد. کنترل این موضوع نیز با مقایسه موزاییک پلیمری با کیفیت با موزاییکهای تولیدی توسط موزاییک سازان سنتی امکانپذیر می‌باشد.

قیمت محصولات درنیکا سنگ

قیمت موزاییک پلیمری بستگی به شرکت سازنده، مواد اولیه‌ی مورد استفاده و تکنولوژی ساخت آن دارد. برخی از شرکت‌های تولید کننده موزاییک هستند که از تکنولوژی و دستگاه‌های پیشرفته برای ساخت این نوع از موزاییک‌ها استفاده می‌کند که به دلیل تولید محصولات با کیفیت‌تر و مرغوب‌تر از قیمت بالاتری نسبت به محصولات و تولیدات شرکت‌های سازنده‌ی دیگر برخوردارند. البته به طور کلی قیمت موزاییک پلیمری به دلیل کیفیت، دوام و استحکام بهتر و کاربرد و مزایای بیشتر نسبت به قیمت دیگر انواع موزاییک و بتن بیشتر است.

مزایا و معایب موزاییک پلیمری درنیکا سنگ

یکی از پروژه‌های اجرا شده شرکت درنیکا سنگ

نحوه خرید محصولات درنیکا سنگ چگونه است؟

برای خرید محصولات درنیکا سنگ می‌توان از طریق روش‌های مختلف حضوری و اینترنتی اقدام کرد. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. خرید اینترنتی این نوع موزاییک برای خریدار راحت‌تر است و قیمت مناسب‌تری دارد. برخی از فروشگاه‌های اینترنتی تخصصی فروش انواع سنگ و موزاییک به دلیل اینکه محصولات خود را به صورت مستقیم از تولید کننده می‌گیرند و از پرداخت هزینه‌هایی چون اجاره مغازه و پرداخت مالیات و هزینه‌های جانبی دیگر معاف هستند؛ کالا و محصولات خود را با هزینه‌های کمتری به فروش می‌رسانند. امکان ارسال رایگان و با سرعت به سراسر کشور از دیگر مزایای خرید این محصولات و کالاها از فروشگاه‌های اینترنتی است. برای دیدن انواع طرح‌های موزاییک پلیمری اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!