از صفر تا صد آنچه باید در مورد موزاییک واش بتن بدانید

نحوه نصب چمن مصنوعی بین سنگ
آشنایی با چمن مصنوعی و کاربرد آن بین سنگ، موزائیک پلیمری و واش بتن
04/19/2020
ترکیب مواد و مصالح
کاربرد انواع موزاییک حیاط در طراحی حیاط منزل، محوطه سازی حیاط، محوطه سازی فضای سبز و محوطه سازی باغ و ویلا
04/19/2020
استفاده از موزاییک واش بتن در محوطه سازی

موزاییک واش بتن :

در صنعت ساختمان سازی یکی از مصالح بسیار پرکاربرد موزاییک است که در طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. موزاییک انواع مختلفی دارد که هریک روش تولید و کاربرد مخصوص به خود را دارند. یکی از انواع موزاییک، واش بتن یا بتن شسته است که به عنوان کفپوش در محوطه‌ها، فضای داخل ساختمان و … کاربرد دارد. در این مطلب در مورد روش تولید، انواع، ابعاد، طرح‌ها و نحوه نصب و نگهداری این موزاییک توضیح داده شده است.

کلمات کلیدی: موزاییک واش بتن، انواع واش بتن، ابعاد واش بتن

مقدمه

موزاییک یکی از مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی در ایران است. واژه موزاییک (mosaic) به معنی چیده شدن در کنار هم است و به سنگ­هایی که در کنار هم چیده شده­اند و تصویری را ایجاد می­کنند موزاییک گفته می­شود. موزاییک کفپوشی فشرده و متراکم است و در موارد مختلفی از جمله کف حیاط، پیاده‌روها، کف فضای داخل ساختمان، سنگ فرش باغ و … مورد استفاده قرار می­گیرد. در کشورهای اروپایی نیز استفاده از موزاییک رواج زیادی دارد. موزاییک در واقع نوعی بتن است که از مواد مختلفی شامل سنگ دانه، ماسه، سیمان و آب تشکیل شده است که این موارد با استفاده از روش­های مختلف با یکدیگر ترکیب شده و متراکم می­شوند. در ادامه این مطلب در مورد انواع روش­های تولید موزاییک مطالبی بیان شده است.

به طور کلی موزاییک­ها از دو لایه تشکیل می­شوند. لایه زیرین که از مصالحی مثل ماسه، سیمان و آب تشکیل شده است و ضخامت بیشتری دارد و لایه رویه که ضخامت کمتری دارد و نشان دهنده رنگ موزاییک است و باعث زیبایی موزاییک می­شود. تحمل فشار و نیروهای وارد بر موزاییک بر عهده لایه زیرین است که از مقاومت بالایی برخوردار است. با توجه به وجود سنگ­های مختلف در رنگ­های گوناگون، موزاییک­های تولید شده در ایران نیز دارای رنگ­ها و طرح­های گوناگونی هستند و متناسب با کاربردهای مختلف تولید می­شوند. شهرهایی که در ایران سهم بیشتری در تولید موزاییک دارند، شهرهای اصفهان و میبد یزد هستند.

همانطور که گفته شد موزاییک­های موجود در بازار هم از نظر تنوع در رنگ و هم تنوع در کاربرد، بسیار متنوع هستند. امروزه انواع مختلفی از موزاییک در بازار وجود دارد که شامل موزاییک حیاطی، موزاییک سنتی، موزاییک پلیمری و موزاییک واش بتن یا بتن شسته می­شوند. هر نوع از این موزاییک­ها مواد تشکیل دهنده، روش تولید و کاربرد متفاوتی دارند که با توجه به نیاز یکی از آن‌ها انتخاب می­شود. در این مطلب در مورد موزاییک­های واش بتن یا بتن شسته توضیح داده شده است.

نمونه از موزاییک استفاده شده به عنوان کفپوش

نمونه از موزاییک استفاده شده به عنوان کفپوش

موزاییک واش بتن چیست؟

در صنعت ساختمان کفپوش­های گوناگونی برای پوشش کف ساختمان­ها و انواع محوطه­ها وجود دارند. هر نوع کفپوش ویژگی­های منحصر به خود را دارد و برای استفاده در یک مکان خاص طراحی و تولید شده است. واش بتن یا همان موزاییک واش بتن نوعی کفپوش بتنی است که از ماسه، سنگ­های معدنی در رنگ­های مختلف، سیمان، چسب بتن (در نوع با کیفیت این کفپوش) و مواد روان کننده بتن تشکیل شده است. این کفپوش به دلیل مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی برای استفاده در فضاهای باز مثل محوطه­ پارک­ها، فضای سبز، پیاده رو، بام (roof garden ) و … بسیار مناسب است. همچنین می­توان از این نوع کفپوش در فضای بسته داخل ساختمان نیز استفاده نمود. موزاییک­های واش بتن در اثر سرمای هوا ترک نمی­خورند و دچار یخ­زدگی نمی­شوند. همچنین به علت مقاومت در برابر فشار و اصطکاک بالای موزاییک واش بتن، از این نوع کفپوش در پیاده­روها و معابر شهری استفاده می­شود. موزاییک واش بتن در رنگ­های مختلفی تولید و متناسب با مکان مورد استفاده از رنگ­های مختلف استفاده می­شود. به عنوان مثال از موزاییک واش بتن که از سنگدانه­های با زمینه تیره تشکیل شده­ است برای معابر عمومی و از انواع واش بتن­هایی که از سنگدانه­های با زمینه روشن ساخته شده­اند برای فضای داخل منزل استفاده می­شود. این نوع از کفپوش­ها علاوه بر مقاومت مناسب از زیبایی طبیعی برخوردارند، باعث زیبایی بیشتر محیط می­شوند و به نوعی محیط را آراسته می­کنند. همچنین در محیط­هایی که گل و گیاهان وجود دارند، استفاده از انواع واش بتن باعث می‌شود گیاهان طبیعی جلوه بیشتری داشته باشند. سنگ­های رنگی موجود در موزاییک واش بتن، ظاهری زیبا و جذاب به آن بخشیده و باعث جلب توجه مشتریان بیشتری به این محصول شده است. این سنگ­های رنگی زیبا در واقع سنگ­های شسته شده کف رودخانه هستند که در تولید این محصول مورد استفاده قرار می­گیرند.

استفاده از موزاییک واش بتن در محوطه سازی

استفاده از موزاییک واش بتن در محوطه سازی

انواع واش بتن

موزاییک واش بتن یا همان بتن شسته در ایران به روش زیر تولید می­شود. برای انتخاب بهتر یک محصول لازم است با روش تولید و ویژگی­های هر یک آشنا شویم تا انتخاب بهتری داشته باشیم.

برای تولید واش بتن، مواد اولیه تشکیل دهنده آن که پیش­تر به آن‌ها اشاره کردیم (سیمان، سنگ­های معدنی، ماسه، چسب بتن و مواد روان کننده بتن) با یکدیگر مخلوط شده و داخل قالب قرار می­گیرند. سپس به منظور خارج کردن هوای داخل مخلوط، قالب­ها را روی میز ویبره قرار می­دهند و در نتیجه مواد به صورت کاملا همگن با یکدیگر مخلوط می­شوند. این مرحله حدود 3 دقیقه به طول می­انجامد. در مرحله بعد قالب را به مدت 24 ساعت درون اتاق بخار قرار می­دهند تا مقاومت آن تثبیت شود. پس از خروج از اتاق بخار، محصول را با استفاده از فرچه­های فلزی و واترجت تمیز نموده و صیقل می­دهند در نتیجه واش بتن شکل زیبای خود را بدست می­آورد. در این مرحله با استفاده از فشار آب و فرچه­های فلزی، سیمان موجود روی واش بتن پاک می­گردد و سنگ­های رنگی و زیبا به خوبی نمایان می­گردند.

ابعاد و طرح­های موزاییک­های واش بتن

واش بتن در کارگاه­ها و کارخانه­های با ضخامت و ابعاد مختلف ساخته می­شود. به طور کلی می­توان گفت ابعاد واش بتن به شرکت تولید کننده آن بستگی دارد اما معمولا با ضخامت 4 تا 5 سانتی متر و سطح رویه برجسته و پر رنگ تولید می­شود و رایج­ترین ابعاد واش بتن­ 30*60 است. ابعاد و طرح­های این نوع کفپوش بتنی بسیار متنوع است و با توجه به درخواست مشتری و نیاز بازار قابل تغییر است. موزاییک­های واش بتن معمولا در ابعاد 30*30، 50*50، 40*40 و 30*60 ساخته می­شوند. این محصول همچنین در رنگ­های مختلف تولید می­شود که با توجه به مکان مورد استفاده رنگ متناسب با آن مکان انتخاب می­شود به عنوان نمونه در محیط­های صنعتی بیشتر از کفپوش­های بتنی با رنگ­های تیره استفاده می­شود و در محیط‌هایی مثل پارک، تالار و ویلا از کفپوش­هایی با رنگ­های روشن استفاده می­شود. اما رنگ­های رایج واش بتن که معمولا در بازار موجود هستند عبارتند از رنگ­های سفید و قرمز و معمولی، سفید و قرمز (قرمز بیشتر)، سفید و قرمز (سفید بیشتر)، آجیلی، سفید و سبز، سفید و مشکی، سفید و زرد (لیمویی)، قرمز، مشکی و سبز که هر کدام کارایی مخصوص به خود را دارند. برای زیباتر کردن کار در کنار انواع واش بتن از تجهیزات جانبی مثل نورپردازی نیز استفاده می­شود. در برخی محصولات چراغ­های LED به­کار رفته است و دیگر نیازی به اضافه کردن چراغ در کنار واش بتن نیست. استفاده از این نوع واش بتن در تراس­ها، باعث به وجود آمدن نمای زیبایی در شب می­شود. در مجموع می­توان گفت استفاده از واش بتن بیشتر از جنبه دکوری و زیبایی مورد توجه است گرچه با توجه به مقاومت بالای کفپوش­های بتنی در برابر تغییرات دمایی و یخ زدگی و همینطور مقاومت در برابر فشار و شکنندگی، این محصولات از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار هستند اما نمی­توان نقش جنبه ظاهری و زیبایی آن‌ها را در انتخاب این کفپوش­های بتنی به عنوان پوشاننده سطوح نادیده گرفت.

نمونه یک موزاییک واش بتنی برای زیبا سازی فضا

نمونه یک موزاییک واش بتنی برای زیبا سازی فضا

تولید و نگهداری موزاییک واش بتن

همانطور که پیش­تر گفته شده موزاییک واش بتن عمدتا به دو روش ویبره­ای و پرسی تولید می­شود که روش ویبره در ایران رایج­تر است و از کیفیت بالاتری و مقاومت بیشتری نسبت به موزاییک­های تولید شده به روش پرسی برخوردار است. در فرآیند تولید واش بتن از طرح اختلاط استفاده می‌شود، به این صورت که از سیمان با عیار حداقل 400 کیلوگرم در مکعب استفاده می­شود و بنابراین این محصول از مقاومت فشاری بالای حدود 300 تا 400 کیلوگرم بر سانتی متر مربع برخوردار می‌شود.

پس از مرحله تولید، مرحله اجرا و نصب نیز اهمیت زیادی دارد زیرا یک اجرای مناسب می­تواند کیفیت و زیبایی محصول را به خوبی نشان دهد. نحوه نصب و اجرای موزاییک واش بتن به این صورت است که پیش از نصب باید خاک محل کاملا کوبیده و متراکم شود. زیرسازی در این مرحله اهمیت زیادی دارد زیرا اگر خاک به خوبی متراکم نشود و زیرسازی به درستی انجام نشود، واش بتن دچار ترک خوردگی خواهد شد. این نوع موزاییک را می­توان به دو روش ملات خیس و خشکه چینی اجرا کرد. هنگام اجرای واش بتن باید 1 تا 5 سانتی متر به عنوان بند در نظر گرفته شود. این فاصله به این دلیل در نظر گرفته می­شود که ممکن است ابعاد موزاییک­ها دقیقا یکسان نباشد و همچنین وجود این فضای خالی کمک می­کند که هنگام بارندگی آب باران به راحتی خارج شود و موزاییک دچار یخ­زدگی نشود. فاصله بین موزاییک­ها را می­توان با استفاده از سیمان (در رنگ­های مختلف) یا برای زیباتر شدن کار با استفاده از چمن پر کرد. هنگام نصب موزاییک واش بتن به هیچ عنوان نباید از دوغاب استفاده کرد. همچنین برای تمیز کردن این محصول نباید از مواد شوینده قوی و اسیدی استفاده کرد. برای تمیز کردن این کفپوش به سادگی با استفاده از آب و با جارو کشیدن می­توان سطح را تمیز کرد و نیازی به استفاده از شوینده­های قوی که به موزاییک آسیب می­رسانند نیست.

نحوه اجرای واش بتن

نحوه اجرای واش بتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!