آشنایی با مصالح ساختمانی نوین جهت سبک سازی ساختمان

نحوه اجرای واش بتن
آشنایی با انواع مصالح سنگی ، شن و ماسه، استانداردها و مشخصات فنی آنها جهت استفاده در بتن و ملات
04/19/2020
سنگ فرش محوطه سازی بتنی پازلی پلیمری
سنگ فرش بتنی (سنگفرش بتنی) و کفپوش بتنی، سنگ فرش پلیمری
05/02/2020
موزاییک پشت بامی سبک درنیکا، کفپوش روف گاردن

آشنایی با مصالح ساختمانی نوین جهت سبک سازی ساختمان و موزاییک پشت بامی سبک:

در دنیای مدرن امروز شاهد ساخت مصالح ساختمانی جدید با استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا هستیم. مصالح نوین ساختمانی که هم اکنون در سراسر دنیا ساخته می شوند تابع علم و تکنولوژی هستند و از قابلیت ها و مزایایی برخوردارند که مصالح قدیمی و سنتی فاقد آن می‌باشند. آنها نه تنها از نظر مواد تشکیل دهنده بلکه از نظر ظاهر و کاربرد نیز متفاوت گردیده‌اند. موزاییک پشت بامی سبک پلیمری جایگزین موزاییک سنتی یکی از این مصالح ساختمانی مدرن است.

در صنعت ساختمان سازی یکی از چالشها وزن بالای مصالح سنتی می‌باشد. لذا سبک سازی یکی از مباحث نوین در علم ساختمان است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت می باشد. این فن اوری عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنیک های نوین ساخت مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا. کاهش وزن ساختمان علاوه بر صرفه جویی در هزینه زمان و انرژی زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل می رساند.

کلمات کلیدی: مصالح ساختمانی مدرن، مصالح ساختمانی جدید، مصالح نوین ساختمانی، لیست مصالح نوین ساختمانی، سبک سازی ساختمان، مصالح ساختمانی سبک

مصالح نوین ساختمانی

نیاز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن، ضرورت استفاده از روش ها و مصالح جدید به منظور افزایش سرعت ساخت، افزایش عمر مفید، سبک سازی، و نیز مقاوم نمودن ساختمان در برابر زلزله را بیش از پیش مطرح کرده است. حل مشکلاتی نظیر زمان طولانی اجرا، عمر مفید کم و یا هزینه زیاد اجرای ساختمان ها نیاز مند ارائه راهکار هائی به منظور استفاده عملی از روش های نوین و مصالح ساختمانی جدید جهت کاهش وزن و کاهش زمان ساخت, دوام بیشتر و نهایتا کاهش هزینه اجرا است.

مصالح نوین ساختمانی

مصالح نوین ساختمانی

سبک سازی ساختمان چیست؟

سبک سازی عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنیک های نوین ساخت مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا. کاهش وزن ساختمان علاوه بر صرفه جویی در هزینه زمان و انرژی زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل می رساند.

به طور کلی روش های سبک سازی ساختمان به دو دسته تقسیم می گردند:

 • سبک کردن اجزای باربر ساختمان
 • سبک کردن سازه

در سبک سازی و بهینه کردن وزن ساختمان مباحث زیر مطرح است:

 • شناخت مصالح ساختمانی سبک
 • فن آوری های بکارگیری مصالح ساختمانی سبک
 • معیارهای ارزیابی کارآیی مصالح سبک و تاثیر آنها در کاهش وزن
 • هزینه و زمان مورد نیاز برای اجرای ساختمان در شرایط بکارگیری مصالح سبک در قیاس با مصالح رایج

نمونه مصالح ساختمانی سبک – مصالح ساختمانی مدرن

تعریف مصالح سبک

مصالح سبک به مصالحی اطلاق می شود که وزن مخصوص آن ها از نمونه های مشابه کمتر بوده و استفاده از آنها به کاهش وزن کلی ساختمان بیانجامد. در ادامه به چند مورد از این مصالح سبک شاره شده است:

بتن سبک:

بتن سبک یکی از مصالح مهم و کارآمد در صنعت ساختمان مدرن است و کاربرد های متنوعی دارد. قاب های ساختمانی چند منطقه و دیوارهای جداکننده, سقف های پوشاننده, صفحات انعطاف پذیر پل ها, عناصر پیش تنیده و پس تنیده و بقیه اجزا از جمله این مواد هستند.

بر خورداری از امتیاز سرعت در نصب، انطباق با هر نوع نقشه ساختمانی، ،وزمصالح ساختمانی مدرنن کم، مقاومت زیاد و به صرفه و حذف یا کاهش حداکثری مصرف تیر آهن و انرژی مصرفی اولیه به وزن معادل ۱۰ درصد وزن آجر هم حجم خود از مزایای استفاده از بتن سبک سازه ای محسوب میشود.

انواع بتن سازه ای سبک را می توان با توجه به روش تولید آنها بصورت زیر طبقه بندی کرد:

 • بتن سبک دانه: با استفاده از سنگ دانه های سبک و متخلخل که وزن مخصوص ظاهری آنها کمتر از ۶/۲ می باشد. این نوع بتن بعنوان بتن دانه سبک شناخته میشود.
 • بتن اسفنجی: با ایجاد حفره های بزرگ در داخل بتن با ملات بدست می آید. این حفره ها باید به وضوح از حباب های فوق العاده ریز ناشی از حباب ریز قابل تشخیص باشند. انواع مختلف این نوع بتن با اسامی بتن اسفنجی بتن متخلخل و بتن کفی یا گازی شناخته می شوند.
 • بتن بدون ریز دانه: با حذف ریز دانه ها از مخلوط به طوری که تعداد زیادی حفره های درونی در بتن ایجاد شود؛ در این موارد معمولا درشت دانه های معمولی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع بتن بدون ریز دانه شناخته می شود.

سنگ و موزاییک پشت بامی پلیمری (موزاییک سبک جایگزین موزاییک سنتی پشت بام)

سنگ پلیمری بر اساس استفاده از بتن سیمانی تولید می‌شود که در آن ماسه به عنوان ذرات ریز پرکننده یکی از مهمترین مواد اولیه می‌باشد. ترکیبات پلیمری و افزودنیهای شیمیایی چسبندگی بین تمام اجزاء را ایجاد کرده و مقاومت مصالح نوین را تامین می‌کند. رنگ‌دانه‌های اکسید آهن که مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیطهای قلیایی می‌باشد رنگ مورد نظر را به این مصالح می‌دهد. ترکیبی که از این راه به دست می‌آید در قالب‌هایی از جنس سیلیکان ، لاستیک و پلاستیک (ABS) با طرحهای بسیار متنوع ریخته می‌شود. به عنوان مثال در مصالح نما قالبها دارای نقش و نگارهای سنگ‌های طبیعی بوده و به محصولات سیمایی کاملاً مشابه سنگهای طبیعی قابل استفاده در نما را می‌دهد.

به علت سرعت بالای اجرای موزائیک، در پشت بام‌ها آن را جایگزین آسفالت می‌کنند و در واقع به عنوان حفاظی برای قیرگونی و عایق هم قرار می‌گیرد، ضمن اینکه از بام خانه به عنوان نشیمن تابستانی هم می‌توانید استفاده کنید. البته از این غافل نشویم که وزن موزائیک سنتی بسیار بیشتر از آسفالت است و باید از موزاییک پلیمری سبک پشت بامی با ضخامت کمتر (حدود 5/1 سانتیمتر با وزن 25 تا 30 کیلوگرم بر متر مربع) استفاده نمود.

بدلیل امکان افزایش تراکم و مقاومت موزاییکهای پلیمری امکان تولید با ضخامت کمتر فراهم شده است. هم اکنون موزاییک مناسب پشت بام با وزن بسیار سبک (وزن تنها 25 تا 30 کیلوگرم بر متر مربع) را میتوانید از شرکت درنیکا تهیه نمایید.

مصالح ساختمانی جدید ، موزاییک پلیمری

مهمترین مشخصات موزاییک پلیمری سبک پشت بامی درنیکا سنگ

 • وزن بسیار سبک (وزن تنها 25 تا 30 کیلوگرم بر متر مربع) و ضخامت حدود 1.5 سانتیمتر
 • تراکم بالا جهت مقابله با شکستگی
 • مقاوم در شرایط یخبندان
 • طرحهای متنوع جهت ایجاد فضای دلنشین در پشت بام و روف گاردن
 • لیز نبودن سنگ و موزاییک پشت بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!