موزاییک پلیمری چيست؟

مزایای موزاییک پلیمری نسبت به سایر موزاییک‌ها چیست؟

 

خلاصه:

موزاییک پلیمری نوعی از موزاییک است که از مزایا و ویژگی‌های مناسبی برخوردار است. این نوع از موزاییک را ابتدا شرکت درنیکا سنگ نامگذاری و وارد بازار ایران کرد. از مهمترین مزایای این نوع از موزاییک می‌توان به استحکام و دوام بالا، امکان نفوذ آب کمتر و یخ زدگی کمتر، امکان طراحی و استفاده از رنگ‌های متنوع در ساخت آن و امکان نصب راحت‌تر و آسانتر اشاره کرد.

کلمات کلیدی: موزاییک پلیمری، موزاییک، مزایای موزاییک پلیمری، درنیکا سنگ، شرکت درنیکا سنگ

 

موزاییک پلیمری چیست؟

موزاییک پلیمری نوعی از موزاییک است که ابتدا توسط شرکت درنیکا سنگ نامگذاری شد. شرکت درنیکا سنگ در سال 1390 در تهران تاسیس شد و همزمان با تاسیس مبادرت به انتقال تکنولوژی و تجهیزات صنعتی ساخت سنگ و موزاییک پلیمری از شرکت سیستروم روسیه کرد. کارخانه تولید سنگ و موزاییک پلیمری این شرکت از سال 1391 در زمینی به مساحت 600 متر مربع تاسیس شد. انواع موزاییک پلیمری، انواع موزاییک حیاطی، انواع سنگ فرش و کفپوش بتنی، انواع موزاییک واش بتن، سنگ آنتیک و دکوراتیو، سنگ نما، آجر دکوراتیو سبک، نماهای دکوراتیو و سنگ آنتیک داخل و بیرون ساختمان، سنگ پله و زیر پله، قرنیز و صراحی و جدول از انواع محصولاتی است که این شرکت تولید و به بازار عرضه می‌کند.

اما موزاییک پلیمری چیست؟ قبل از اینکه پاسخ این سوال داده شود بهتر است بدانیم که موزاییک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ موزاییک یک نوع بتن متراکم است که توسط فشار پرسی یا ویبره متراکم شده است. موزاییک‌ها را می‌توان به چهار نوع تک لایه، دو لایه، پلیمری و واش بتن یا شسته تقسیم بندی کرد که هر کدام ویژگی‌ها و خصوصیت‌های خاص خودشان را دارند. موزاییک پلیمری یک نوع موزاییک است که از ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، رزین سمنت پلاستیک (فوق روان کننده پلی کربوکسیلات)، رنگدانه‌های شیمیایی و آب تشکیل شده است. این نوع از موزاییک از دیگر انواع آن متراکم‌تر است که از طریق فرایند پلیمریزاسیون و لرزش روی میز ویبره تراکم خود را به دست آورده است.

نمونه‌هایی از موزاییک پلیمری

نمونه‌هایی از موزاییک پلیمری

 

 

مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییک پلیمری چیست؟

از مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییک پلیمری می‌توان به مقاومت فشاری 600-1000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع، مقاومت کششی 60-150 کیلوگرم بر سانتی متر مربع، مقاومت سایشی کمتر از 4 گرم بر سانتی متر مربع، مقاومت دمایی 500 سیکل، جذب آب کمتر از 3 درصد و دانسیته 2200 کیلوگرم بر متر مکعب اشاره کرد.

تنوع رنگ بسیار زیاد موزاییک‌های پلیمری

تنوع رنگ بسیار زیاد موزاییک‌های پلیمری

ویژگی‌های موزاییک پلیمری چیست؟

از ویژگی‌های موزاییک پلیمری می‌توان به مقاومت و دوام بالای آن اشاره کرد. از آنجایی که این نوع از موزاییک بسیار فشرده شده است و از مواد مختلف و با تکنولوژی و دستگاه‌های پیشرفته ساخته شده است؛ از دوام بالایی برخوردار است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این نوع از موزاییک نفوذ کم آب به داخل آن است. از آنجایی که موزاییک‌ها از شن و ماسه و بتن ساخته می‌شوند؛ آب می‌تواند در دراز مدت باعث حل شدن و تحلیل رفتن مواد سازنده‌ی آنها شود و موزاییک ترک بخورد و بشکند و کیفیت خود را از دست بدهد. اما جذب آب در این نوع از موزاییک کمتر از 3 درصد است و این مسئله از مهمترین ویژگی‌های این نوع موزاییک محسوب می‌شود. همچنین استفاده از این موزاییک برای حیاط و فضاهای بیرونی مناطق سردسیر و کوهستانی و مناطقی که هوای سردی در زمستان دارند توصیه می‌شود؛ چرا که از ترکیبات و فناوری پیشرفته‌ای ساخته شده است که از مقاومت خوبی در برابر سرما و یخ زدگی برخوردار باشد.

کاربرد موزاییک پلیمری در کجاست؟

از موزاییک پلیمری می‌توان برای پیاده روها، حیاط، معابر و ... با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیات مناسب و خوبی که دارد؛ استفاده کرد. این نوع از موزاییک تحت فشار زیاد از جنس شن، ماسه و بتن ساخته شده است و می‌تواند به اشکال مختلف در قالب و رنگ‌های متنوع و دلخواه ساخته شود. بنابراین می‌توان آن را متناسب با نوع طراحی نما و رنگ‌های آن طراحی کرد و مورد استفاده قرار داد. عمر مفید این نوع از موزاییک‌ها بالاست و در برابر سرما و یخ زدگی مقاوم هستند. بنابراین برای حیاط و معابر که بیشتر با آب و سرما و یخ زدگی در ارتباط است؛ بهترین گزینه است.

 

موزاییک پلیمری بهترین انتخاب برای کف سازی حیاط است

موزاییک پلیمری بهترین انتخاب برای کف سازی حیاط است

مزایای موزاییک پلیمری چیست؟

استفاده از موزاییک پلیمری مزایای زیادی دارد. از مزایای موزاییک پلیمری نسبت به دیگر انواع موزاییک و بتن می‌توان به مقاومت و استحکام بالای آن اشاره کرد. این مقاومت و استحکام بالای حدود 3 برابری نسبت به بتن به دلیل استفاده از مواد و مصالح با کیفیت و تکنولوژی و دستگاه‌های نوین و پیشرفته است. مصرف کننده و خریدار با خرید این نوع موزاییک سود می‌کند؛ چرا که مجبور نیست پس از گذشت مدتی آنها را تعمیر کرده یا با موزاییک‌های جدید جایگزین کند بنابراین شاید قیمت خرید این نوع از موزاییک نسبت به دیگر انواع موزاییک بتن بیشتر باشد اما به دلیل عمر مفید بالاتر در نهایت برای مصرف کننده خریدی به صرفه محسوب می‌شود. نصب و نگهداری این نوع از موزاییک به دلیل وزن کمتر، آسانتر است و در هنگام نصب کمتر دچار شکستگی می‌شود و نصاب هزینه‌ی کمتری برای نصب از خریدار می‌گیرد. همچنین به دلیل اینکه می‌توان این نوع از موزاییک را در سایزهای مختلف تولید کرد و به دلیل استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و تنوع سایز، به وسایل و تجهیزات اضافی برای نصب نیاز ندارد و به راحتی و آسانی نصب می‌شود. از دیگر مزایای این نوع از موزاییک نسبت به سایر موزاییک‌ها امکان استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و مورد نظر و درخواست مشتری و امکان استفاده‌ی چند منظوره‌ی آنها به عنوان موزاییک حیاط خانه، سنگ کف، سنگ فرش حیاط خانه و سنگ مصنوعی اشاره کرد.

قیمت موزاییک پلیمری به دلیل کیفیت بالا در مقایسه با سایر موزاییک‌ها بیشتر است

قیمت موزاییک پلیمری به دلیل کیفیت بالا در مقایسه با سایر موزاییک‌ها بیشتر است

قیمت موزاییک پلیمری چقدر است؟

قیمت موزاییک پلیمری بستگی به شرکت سازنده، مواد اولیه‌ی مورد استفاده و تکنولوژی ساخت آن دارد. برخی از شرکت‌های تولید کننده موزاییک هستند که از تکنولوژی و دستگاه‌های پیشرفته برای ساخت این نوع از موزاییک‌ها استفاده می‌کند که به دلیل تولید محصولات با کیفیت‌تر و مرغوب‌تر از قیمت بالاتری نسبت به محصولات و تولیدات شرکت‌های سازنده‌ی دیگر برخوردارند. البته به طور کلی قیمت موزاییک پلیمری به دلیل کیفیت، دوام و استحکام بهتر و کاربرد و مزایای بیشتر نسبت به قیمت دیگر انواع موزاییک و بتن بیشتر است.

یکی از پروژه‌های اجرا شده شرکت درنیکا سنگ

یکی از پروژه‌های اجرا شده شرکت درنیکا سنگ

خرید موزاییک پلیمری چگونه است؟

برای خرید موزاییک پلیمری می‌توان از طریق روش‌های مختلف حضوری و اینترنتی اقدام کرد. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. خرید اینترنتی این نوع موزاییک برای خریدار راحت‌تر است و قیمت مناسب‌تری دارد. برخی از فروشگاه‌های اینترنتی تخصصی فروش انواع سنگ و موزاییک به دلیل اینکه محصولات خود را به صورت مستقیم از تولید کننده می‌گیرند و از پرداخت هزینه‌هایی چون اجاره مغازه و پرداخت مالیات و هزینه‌های جانبی دیگر معاف هستند؛ کالا و محصولات خود را با هزینه‌های کمتری به فروش می‌رسانند. امکان ارسال رایگان و با سرعت به سراسر کشور از دیگر مزایای خرید این محصولات و کالاها از فروشگاه‌های اینترنتی است. برای دیدن انواع طرح‌های موزاییک پلیمری اینجا کلیک کنید.

روش توليد موزائيک پليمري:

ابتدا درون ميكسر مواد اوليه شامل ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين ، رنگدانه و آب  بخوبي ميكس شده و ملات خمير مانندي توليد مي‌شود. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان، لاستيك و پليمر (ABS)  با طرحهاي بسيار متنوع ريخته می‌شود  و پس از لرزش روي ميز ويبره به گرمخانه منتقل مي‌شود. پس از 24 ساعت موزاييكهاي پليمري از درون قالبها تخليه و براي عمل آوري در فضاي مناسب قرار مي‌گيرد. بدليل مقاومت اوليه بسيار خوب موزاييكهاي پليمري امكان ارسال آنها براي نصب پس از 24 ساعت فراهم مي‌باشد.

 

مشخصات ظاهری موزاييك پليمري:

  1. رنگ: با توجه به استفاده از رنگدانه‌هاي شيميايي در تركيب موزاييك پليمري، امكان توليد موزاييك در رنگهاي بسيار متنوع فراهم شده است. رنگدانه‌ها (پيگمنت ها) دارای رنگ های مختلف از قبیل مشکی، سفيد ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبي و سبز (اکسید کروم) مي‌باشند كه علاوه بر مصرف در توليد موزاييك پليمري در صنايع رنگ، پلاستیک و ساختمان نيز مصرف مي‌شوند.
  2. طرح: با توجه به توليد طرحهاي بسيار متنوع قالبهاي پليمري (ABS) امكان توليد موزاييك در طرحهاي بسيار متنوع فراهم شده است.