موزاييك پليمري چيست؟

  1. موزاييك پليمري (درنيكا سنگ) :

موزاييک پليمري کفپوشی است فوق متراکم ، در حقيقت يک جور بتن خود متراكم (SCC) است که تراکم خود را از طريق فرآيند پليمريزاسيون (فوق روان كننده پلي كربوكسيلات يا رزين پليمري) و از طريق لرزش روي ميز ويبره به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، فوق روان كننده پلي كربوكسيلات ، رنگدانه‌هاي شيميايي (پيگمنت) و آب  در ابعاد و طرحها و رنگهاي متنوع توليد مي‌شود.

نكته قابل توجه در موزاييكهاي پليمري ، مقاومت بسيار خوب آنها در شرايط يخبندان مي‌باشد كه دليل آن جذب آب  پايين  (کمتر از 3 درصد) و تراكم زياد آنها مي‌باشد.

 

  1. روش توليد موزائيک پليمري:

ابتدا درون ميكسر مواد اوليه شامل ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين ، رنگدانه و آب  بخوبي ميكس شده و ملات خمير مانندي توليد مي‌شود. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان، لاستيك و پليمر (ABS)  با طرحهاي بسيار متنوع ريخته می‌شود  و پس از لرزش روي ميز ويبره به گرمخانه منتقل مي‌شود. پس از 24 ساعت موزاييكهاي پليمري از درون قالبها تخليه و براي عمل آوري در فضاي مناسب قرار مي‌گيرد. بدليل مقاومت اوليه بسيار خوب موزاييكهاي پليمري امكان ارسال آنها براي نصب پس از 24 ساعت فراهم مي‌باشد.

 

  1. مشخصات ظاهری موزاييك پليمري:
    1. رنگ: با توجه به استفاده از رنگدانه‌هاي شيميايي در تركيب موزاييك پليمري، امكان توليد موزاييك در رنگهاي بسيار متنوع فراهم شده است. رنگدانه‌ها (پيگمنت ها) دارای رنگ های مختلف از قبیل مشکی، سفيد ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبي و سبز (اکسید کروم) مي‌باشند كه علاوه بر مصرف در توليد موزاييك پليمري در صنايع رنگ، پلاستیک و ساختمان نيز مصرف مي‌شوند.
    2. طرح: با توجه به توليد طرحهاي بسيار متنوع قالبهاي پليمري (ABS) امكان توليد موزاييك در طرحهاي بسيار متنوع فراهم شده است.