موزائیک‌های پليمري خوش نقش بهترين کفپوش حیاط

  1. موزائیک‌های پليمري خوش نقش بهترين کفپوش حیاط

موزائیک یکی از این محصولات است که با وجود انواع کفپوش جدید در بازار هنوز جایگاه خود را حفظ کرده، هنوز هم موزائیک بهترین کفپوش برای حیاط خانه است و حتی با تولید مدل‌های متنوع و طرح‌های جدید آن بسیاری به استفاده از موزائیک به عنوان کفپوش داخلی هم علاقه دارند. با گسترش تكنولوژيهاي نوين نه تنها استفاده از موزاييك كاهش پيدا نكرده است بلكه با رفع مشكلات موزاييكهاي سنتي و افزايش كارايي آنها موزاييكهاي نوين وارد بازار شده است. يكي از اين موزاييكهاي نوين تحت عنوان موزاييك پليمري در بازار ايران رايج مي‌باشد كه در ادامه سعي شده است توضيحات كاملي در مورد موزاييكهاي پليمري گردآوري و ارائه گردد.

  1. موارد استفاده موزاييك:

موزائیک کاربردهای متفاوتی در ساختمان دارد، کفپوش اتاق‌ها، کفپوش حیاط، پوشش بام، پوشش سقف کاذب، کفپوش بتني پياده رو،  سنگ فرش باغ، سنگ فرش حياط ويلا، سنگ فرش معابر، سنگ کف پاركينگ، پله و نما در سطوح قائم از موارد مصرف آن است.

 معمولا برای کفپوش اتاق‌ها از موزائیک‌های معمولی استفاده می‌شود؛ چرا که مقاومت خاصی مورد انتظار نیست و فقط باید مقاومت در برابر فشار مراحل تولید را داشته باشد؛ زیرا معمولا به وسیله پارکت یا موکت روی آن پوشیده می‌شود، اما در مورد موزائیک‌های مصرفی در حیاط علاوه بر مقاومت سایشی و فشار باید در برابر تغییرات دما هم مقاوم باشند. موزاييكهاي پليمري در مقايسه با موزاييكهاي سنتي بدليل تراكم بسيار بالا از اين جهت بسيار مورد توجه قرار گرفته است. (تصوير شماره 1)

تصوير شماره 1- موزاييك پليمري درنيكا، كفپوش حياط

به علت سرعت بالای اجرای موزائیک، در پشت بام‌ها آن را جایگزین آسفالت می‌کنند و در واقع به عنوان حفاظی برای قیرگونی و عایق هم قرار می‌گیرد، ضمن اینکه از بام خانه به عنوان نشیمن تابستانی هم می‌توانید استفاده کنید. البته از این غافل نشویم که وزن موزائیک سنتي بسیار بیشتر از آسفالت است و باید از موزاييك پليمري با ضخامت كمتر (حدود 5/1 سانتيمتر با وزن 30 تا 35 كيلوگرم بر متر مربع)استفاده نمود. همچنين با استفاده از رنگ و طرحهاي بسيار متنوع موزاييك پليمري درنيكا فضاي دلنشيني را در پشت بام خلق نماييد. (تصوير شماره 2)

تصوير شماره 2- موزاييك پليمري درنيكا، كفپوش تراس

 گاهی از موزائیک به عنوان پوشش پله استفاده می‌شود که امروزه به خاطر لبه تیز موزائیک و مقاومت کم آن در برابر سایش شدید کف و لبه پله‌ها کمتر از آن استفاده می‌شود؛ اما در قدیم موزائیک‌هایی با لبه گرد به شکل پله ریخته می‌شد که تولید آن تقریبا متوقف شده است. هم اكنون با استفاده از تكنولوژي مواد پليمري امكان توليد پله نيز وجود دارد و استفاده از پله و زير پله توليد شده به اين روش در بازار ايران رايج مي‌باشد. (تصوير شماره 3)

تصوير شماره 3- سنگ پليمري درنيكا، پله و زيرپله

موزاييكهاي پليمري علاوه بر استفاده به عنوان سنگ كف، بدليل تنوع آنها در رنگ و طرح كاربردهاي بسيار متفاوتي ايجاد نموده‌اند. به عبارت ديگر علاوه بر كاربردهاي فوق در نما نيز کاربرد دارند و باید با چسبندگی مناسبی روی نما قرار گیرند. در پروسه توليد امكان نصب اسكوپ در پشت سنگ فراهم مي‌باشد كه در محصولات نما لازم است حتما" اسكوپ نصب گردد. همچنين مقاومت این موزائیک‌ها باید به حدی باشد که در برابر عوامل جوی گوناگون دوام بیاورند. نكته قابل توجه در موزاييكهاي پليمري ، مقاومت بسيار خوب آنها در شرايط يخبندان مي‌باشد كه دليل آن جذب آب  پايين  (کمتر از 3 درصد) و تراكم زياد آنها مي‌باشد.  (تصوير شماره 4)

تصوير شماره 4- سنگ پليمري درنيكا، سنگ نما

موزاييكهاي پليمري بدليل تنوع آنها در رنگ و طرح كاربردهاي بسيار متفاوتي ايجاد نموده‌اند. به عبارت ديگر علاوه بر كاربردهاي فوق در موارد زير نيز قابل استفاده مي‌باشند:

سنگ مصنوعی نمای ساختمان، سنگ بادبر، نمای ساختمان ویلایی، سنگ نما، سنگ انتیک دکوراسیون داخلی، سنگ دکوراتیو، انواع نمای ساختمان مسکونی، سنگ نمای آنتیک، نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ویلا، سنگ دکوراتیو نما، سنگهای تزئینی داخل ساختمان، نماهای سنگی ساختمان، سنگ های تزئینی ساختمان، سنگ آنتیک مصنوعی، نماي خارجي ويلا، نمای آجر و سنگ، نمای حیاط ساختمان، سنگ مصنوعی، نمای بیرون ساختمان، سنگهای تزئینی دیوار، سنگ ساختمانی، سنگ نماي ديوار ويلا، نمای خارجی ساختمان، سنگ دیوار، سنگ سمنت پلاست، سنگ تزئینی دیوار ويلا، نمای سنگ ساختمان، سنگ آنتيك پشت تلويزيون، سنگ مصنوعی سمنت پلاست، نماي سنگي ويلا

 

  1. موزاييك پليمري:

موزاييک پليمري کفپوشی است فوق متراکم ، در حقيقت يک جور بتن خود متراكم (SCC) است که تراکم خود را از طريق فرآيند پليمريزاسيون (رزين سنگ مصنوعي و يا رزين پليمري) و از طريق لرزش روي ميز ويبره به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين سمنت پلاست (فوق روان كننده پلي كربوكسيلات) ، رنگدانه‌هاي شيميايي و آب در ابعاد و طرحها و رنگهاي متنوع توليد مي‌شود.

نكته قابل توجه در موزاييكهاي پليمري ، مقاومت بسيار خوب آنها در شرايط يخبندان مي‌باشد كه دليل آن جذب آب پايين (کمتر از 3 درصد) و تراكم زياد آنها مي‌باشد.

در جدول زير برخي از مشخصات فيزيكي و مكانيكي موزاييكهاي پليمري ارائه شده است:

پارامتر

موزاييك پليمري "درنيكا سنگ"

مقاومت فشاري kg/cm2

1000- 600

مقاومت كششي kg/cm2

150-60

مقاومت سايشي g/cm2

كمتر از 4/0

مقاومت دمايي cycles

500

جذب آب %

كمتر از 3

دانسيته kg/m3

2200

  1. روش توليد موزائيک پليمري:

ابتدا درون ميكسر مواد اوليه شامل ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين ، رنگدانه و آب بخوبي ميكس شده و ملات خمير مانندي توليد مي‌شود. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان، لاستيك و پليمر (ABS) با طرحهاي بسيار متنوع ريخته می‌شود و پس از لرزش روي ميز ويبره به گرمخانه منتقل مي‌شود. پس از 24 ساعت موزاييكهاي پليمري از درون قالبها تخليه و براي عمل آوري در فضاي مناسب قرار مي‌گيرد. بدليل مقاومت اوليه بسيار خوب موزاييكهاي پليمري امكان ارسال آنها براي نصب پس از 24 ساعت فراهم مي‌باشد.

ترکيبات پليمری و افزودنيهای شيميايی (رزين سمنت پلاست) چسبندگي بين تمام اجزاء را ايجاد كرده و مقاومت مصالح موزاييك پليمري را تامين نموده و رنگ‌دانه‌ها كه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محيطهاي قليايي مي‌باشد رنگ مورد نظر را به اين مصالح می‌دهد.