آشنايي با چمن مصنوعي و كاربرد آن بین سنگ، موزائیک پليمري و واش بتن

آشنايي با چمن مصنوعي و كاربرد آن بین سنگ، موزائیک پليمري  و واش بتن

 1. كاربرد چمن های مصنوعی بین سنگ، موزائیک پليمري  و واش بتن

 از چمن های مصنوعی با ارتفاع مناسب میتوان برای تزئین بین سنگ، موزائیک و واش بتن در حیاط خانه، محوطه باغ، محوطه ويلا،  پشت بام (روف گاردن) و کنار استخر ها استفاده نمود.  چمن مصنوعی فرشی بافته شده از نخ های پلی اتیلنی است که در فضاهای مختلف کاربرد دارد. میتوانیم با چمن مصنوعی زیر محوطه گلدان ها و پاسیو ب الکن ها،تراس و روف گاردن ،راه پله ها را تزئین کنیم. در پروژه چمن مصنوعی روف گاردن ميتوان از ترکیب واش بتن و چمن مصنوعی استفاده ‏كرد. ‏

واش بتن یا موزاییک شسته یکی از انواع کفپوش های بتنی است. استفاده از چمن مصنوعی بین سنگها یا واش بتن ‏فضا رو بسیار دلنشین می کند.‏

با توجه به طرح و رنگ متنوع موزاييك پليمري، در صورت تركيب با چمن امكان طراحي و اجراي فضاي بسيار زيبا و دلنشين در حياط و پشت بام فراهم مي‌باشد. در تصاوير زير نمونه پروژه موزاييك پليمري درنيكا همراه با چمن مشاهده مي‌گردد.

 

كاربرد چمن های مصنوعی بین سنگ، موزائیک پليمري و واش بتن

موزاييک پليمري کفپوشی است فوق متراکم ، در حقيقت يک جور بتن خود متراكم (SCC) است که تراکم خود را از طريق فرآيند پليمريزاسيون (رزين سنگ مصنوعي و يا رزين پليمري) و از طريق لرزش روي ميز ويبره به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين سمنت پلاست (فوق روان كننده پلي كربوكسيلات) ، رنگدانه‌هاي شيميايي و آب  در ابعاد و طرحها و رنگهاي متنوع توليد مي‌شود.

 

 1. نصب و اجرا چمن مصنوعی :

 

  1. زیر سازی چمن مصنوعی :

 

زیر سازی و مسطح سازی مرحله ای است که پیش از عملیات نصب و اجرا چمن مصنوعی صورت می گیرد که دارای اهمیت فوق العاده ای است. لذا برای جلوگیری از صرف هزینه و وقت اضافه مربوط به ترمیم و بازسازی ضروری است مراحل زیر سازی را با دقت و وسواس بیشتری انجام دهیم تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه، طول عمر چمن را نیز افزایش دهیم.

 

   1. زیر سازی بر روی سطوح نفوذ پذیر مانند خاک باغچه:

 

 • حذف فیزیکی پوشش گیاهی و همه گیاهان و رستنی های موجود در محل.
 • مسطح و هموار کردن و کوبیدن سطح خاک.
 • پخش و هموار کردن ماسه ریز دانه و کوبیدن و فشرده کردن آن همراه با آبپاشی سطح به صورتی که سطحی سخت و پایدار به وجود آید.
 • پهن کردن ژئوتکستایل (ژئونت کامپوزیت)

 

   1. روش زیر سازی در سطوح نرم و نفوذ پذیر به شیوه ساخت سطح سخت:

 

 • حذف فیزیکی یا شیمیایی پوشش گیاهی و بافت ریشه
 • کوبیدن و هموار کردن خاک به وسیله غلطک ویبره دار
 •  اضافه کردن 2 لایه شن و ماسه و خاک رس به صورت طبقاتی و کوبیدن آن
 •  پخش کردن ملات سیمان معمولی و یا بتون مِگر بر روی سطح و اجرای شیب بندی مناسب و استاندارد به سمت کفشور یا نقاط خروج آب

 

   1. روش نصب بر روی سطوح سخت:

 اصولاً سطوح سخت را به عنوان بهترین زیر سازی می شناسند به عبارت دیگر در انواع زیرسازی تلاش می کنیم تا به سطحی سخت برای اجرای چمن مصنوعی برسیم. چند نکته مهم و کلیدی در این بخش وجود دارد: سطح سخت مثل سیمان، سنگ و ... نیازی به زیر سازی ندارد مگر در مواقعی که نیازی به اجرای سطحی برای شیب بندی مناسب برای اجرای چمن مصنوعی باشد. چسب مورد استفاده در اجرای چمن مصنوعی حلال ایزوگام، آسفالت و قیر است بنابراین برای اجرای چمن مصنوعی روی این سطح نیاز به زیرسازی مناسبی برای جلوگیری از تماس چسب با سطح مورد نظر خواهد بود.

 

  1. شیوه نصب چمن مصنوعی

 

   1. مرحله اول:

ابتدا رول های چمن را باز کرده و آن ها را روی زمین گسترده می نمائیم . قواره های پهن شده چمن مصنوعی را با دیواره های محل مورد نظر یا لبه های کار میزان کرده و الگوی برش خود را مشخص می نمائیم.

مرحله برش چمن:

 پس از پهن کردن قواره ها و تنظیم کردن چمن با کناره های کار ابتدا نوار زائد مشکی رنگ دور چمن را جدا نموده و پس از آن با برش های طولی و عرضی طبق الگوی لبه های محل نصب تکه های اضافی را جدا کرده و چمن را به حالت الگوی محل نصب در می آوریم. برش نهایی و فیکس کردن قواره ها با کناره های دیوار در مرحله پس از چسب زدن انجام می گیرد.

 

   1. چسباندن چمن:

 قواره های چمن مصنوعی را به آرامی تا نیمه آن پشت و رو می کنیم و پس از آن با قلم مو بکینگ ( لایه زیرین ) مشکی رنگ چمن و زمین محل قرار گیری آن قواره چمن مصنوعی را آغشته به چسب می نمائیم، پس از کمی خشک شدن چسب ( در حدود 15 دقیقه ) قواره چمن مصنوعی را به حالت اول پهن کرده و با وارد آوردن فشار لبه های برش خورده چمن را با لبه های کار مماس می کنیم نیمه دیگر قواره و قواره های دیگر چمن مصنوعی را به همین ترتیب با چسب به زمین فیکس می نمائیم.

 

   1. مرحله پایانی نصب و اجرا چمن مصنوعی:

فیکس کردن و برش های نهایی پس از چسبیده شدن کامل قواره ها لبه های چمن را به لبه ها می فشاریم تا اضافه های چمن مصنوعی مشخص شود و پس از آن با تیغ برش کار را به مرحله پرداخت می رسانیم و لبه های اضافه را از قواره های چمن مصنوعی جدا می کنیم.

 

روش اجراي چمن مصنوعی بین سنگ ، موزاييك پليمري و واش بتن:

اجرای چمن مصنوعی بین سنگ و موزاييك یک روش جدید و نوآوری زیباییست که این روزها مورد توجه بسیاری از معماران، مهندسان و دست اندركاران صنعت ساختمان قرار گرفته است. این کاربری می‌تواند با کمترین هزینه تغییرات شگرفی را در حیاط منزل یا ورودی آپارتمان و نيز پشت بام (روف گاردن) به وجود آورد.

 

 

 

 

 

 1. مراحل اجرای چمن مصنوعی بین سنگ و موزاييك پليمري

 

 • فواصلی را با عرض 4 یا 6 سانت بین موزاييكها ایجاد کنید و پس از آن سطح این شیارها را با سیمان هم سطح نمایید (که در اصطلاح به آن زیرسازی با بستری سازی می‌گویند.)
 • عمق مناسبی که برای شیارها می‌توان در نظر گرفت حدود یک سانت می باشد که بهتر است بیشتر یا کمتر نشود. عمق کمتر به بکینگ (لایه زیر چمن) آسیب می رساند و عمق بیشتر باعث فرو رفتن چمن مصنوعی در شیار و کمتر دیده شدن برگهای چمن مصنوعی می‌گردد.
 • مرحله برش چمن می‌تواند بسیار به آسانی انجام گیرد در صورتی که شما فواصل برش را با خطهای طولی بافت چمن مصنوعی که در زیره آن به صورت منظم قرار گرفته اند میزان کرده باشید.
 • آخرین مرحله قرار دادن برشهای مناسب چمن مصنوعی مابین شیار سنگها و فیکس کردنشان با چسب مخصوص می‌باشد. در این مرحله مي‌بايست از چسب هایی استفاده شود که در برابر رطوبت مقاومت بالایی را از خود نشان داده و سست نمی شوند.

 

چمن مصنوعی مناسب بین سنگ يا موزاییک پليمري بهتر است دارای سه ویژگی باشد:

1.         بکیگ مقاوم (جلوگیری از سست شدن برگهای چمن)

2.         ویتکس (وزن نخ بالا) (مقاومت در برابر فرسایش)

3.         ارتفاع الیاف بلند (زیباتر دیده شدن فضا)

 

تصاوير زير  پشت بام روف گاردن پروژه آپارتمان شخصي در نياوران كه با استفاده از موزاييك پليمري گرونا 40 در 60  درنيكا اجرا شده است را نشان مي‌دهد: كه دستاوردهاي زير را  براي كارفرما به همراه داشته است:

1- انتخاب طرح بسيار زيبا از بين طرحهاي متنوع

2- انتخاب رنگ متناسب با سليقه كارفرما

3- كيفيت موزاييكهاي پليمري توليد شده از لحاظ رنگ و مقاومت

4- اجراي آسان بدليل ارائه كليه محصولات با ابعاد ثابت (ابعاد كاملا" گونيا) و كاملا" كاليبره.

5- ايجاد فضاي زيبا بدليل يكنواختي رنگ و ابعاد موزاييكها

6- توليد موزاييك پليمري سبك براي پشت بام (امكان كاهش ضخامت و در نتيجه كاهش وزن بدليل تراكم بسيار بالا)

 

سنگ پليمري، فضاي بسيار زيا و دلنشين

 

موزاييك پليمري پشت بام

در اين پروژه جهت ايجاد فضاي زيباي روف گاردن از طرح بسيار زيباي گرونا بهره گرفته شد كه با ايجاد فاصله بين آنها و استفاده از فضاي سبز و مصالح دانه‌اي طرح مورد نظر كارفرماي محترم اجرا گرديد. در انتخاب طرح و رنگ كارفرما دقت خوبي به خرج داد و با مشاوره كارشناسان درنيكا سنگ و نيز اجراي بسيار خوب سنگ پليمري، فضاي بسيار زيا و دلنشين ايجاد گرديد.

 

 1. استاندارد  چمن مصنوعي
  1. استانداردDIN

دی آی اِن یک موسسه آلمانی میباشد که ارتباط گسترده و مستمرّی با ‏آزمایشگاه ها و پژوهشکده های علمی و فناوری جهان دارد . تاکید بر روی جزئیات ‏تکنیکی و ویژگی های ذاتی متریال از موضوعاتیست که اعتبار و جایگاه والایی را ‏برای این موسسه در سراسر جهان رقم زده . ‏ پایداری در برابر پرتوی فرابنفش نور خورشید ‏UV RESISTANCE‏ ، پایداری در برابر ‏مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی ، مقاومت در برابر نیروهای سایشی ، پایداری در ‏برابر آتش و مواردی از این دست از متداول ترین تاییدیه هایی میباشد که این ‏موسسه به چمن های مصنوعی اعطا میکند .‏

  1. استاندارد CE

این نشان از معروف ترین و شناخته شده ترین استانداردها در ایران میباشد . ‏ به دلیل این که در 3 دهه گذشته تبادلات تجاری میان ایران و کشورهای اروپایی ‏رشد چشمگیری داشته ، محصولات و کالاهای دارنده این نشان در بازار مصرف ‏داخل بسیار دیده و شناخته شده . ‏ این موسسه یک مجموعه چند ملّیتی اروپایی میباشد که مقرّرات و ضوابط بسیار ‏سختگیرانه ای در آزمایشات و ارزش گذاری کیفی و کمّیه خدمات و کالاهای ‏متنوعی را اجرا میکند . ‏ تمامی مراحل ساخت ، مدیریت منابع انسانی ، استانداردهای حفاظت از محیط ‏زیست و آلایندگی ، تاثیرات بر روی سلامتی انسان و غیره از حوزه های فعالیت ‏این موسسه میباشد .‏

  1. استانداردTUV

این موسسه در کشور آلمان قرار دارد و نام آن از عبارت " موسسه ارزیابی فنّی " ‏اقتباس شده . در طول سالیان گذشته توانسته استانداردهای گوناگونی را در ‏بخش های وسیعی از صنایع تعریف و به مرحله اجرا درآورد . ‏ تمامی مراحل ساخت چمن مصنوعی از ابتدای تولید مواد اولیه مانند پلی اتیلن ، ‏لاتکس و غیره تا تمامی مراحل تولید و شرایط عمومی محیط کارخانه تا مرحله ‏عرضه ، شامل استانداردهای ارائه شده توسط این موسسه میگردد.

  1. استانداردISO

به جرات میتوان گفت که این نشان دارای بیشترین شهرت و شناخت در کشور ‏میباشد . ‏ نام این موسسه از اختصار عبارت " سازمان استاندارد سازی بین المللی " حاصل ‏شده . دفتر مرکزی این سازمان در کشور سوئیس میباشد و با برگزاری همایش ‏های دوره ای در زمان های مشخصی ، قوانین و مقررات خود را با کشورهای ‏سراسر جهان به روز رسانی مینماید .‏ حوزه فعالیت این سازمان به اندازه ای گسترده است که تقریبا در هر زمینه ای ‏دارای استانداردهای مشخص ، مدوّن و سختگیرانه ای میباشد که در زمینه های ‏گوناگونی از صنایع تولیدی و بخش های خدماتی لحاظ میشوند . ‏ استانداردهای مربوط به بهره وری تولید ، کنترل کیفیت و مدیریت توسعه از ‏مهمترین زمینه های ارزشیابی این سازمان در صنعت چمن مصنوعی میباشد.‏

  1. استاندارد ASTM

خاستگاه این موسسه نیز در آمریکا میباشد و نام آن از اختصار عبارت " ‏موسسه آزمایش مواد " پدید آمده . با نزدیک به 120 سال فعالیت ، به عنوان ‏قدیمی ترین مجموعه ارزشیابی و استاندارد جهان دارای جایگاه و اعتباری بی ‏مانند میباشد .‏ حوزه فعالیت این موسسه بسیار گسترده میباشد و با بهره گیری از پیشرفته ترین ‏تجهیزات آزمایشگاهی ، خدمات متنوعی را به بخش های گوناگون صنعتی ارائه ‏مینماید. در زمینه چمن مصنوعی نیز مواردی چون دوام و ماندگاری فیلامنت ها و لایه زیره ‏در برابر پرتوی فرابنفش نور خورشید ، مقاومت در برابر سایش و تنش های ‏مکانیکی ، پایداری در برابر آتش ، میزان سُرش و مواردی از این دست توسط این ‏موسسه ارزش گذاری میشود.