آشنایی با انواع سنگ مصنوعی و سنگ پلیمری نمای ساختمان

 آشنایی با انواع سنگ مصنوعی و پلیمری نمای ساختمان

 

1- سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ مصنوعی نامی برای انواع مختلف محصولات سنگ مصنوعی است که از قرن ۱۸ استفاده می‌شود. سنگهاي مصنوعي در  پروژه‌هاي مهندسي عمران ، ساختمان سازي  ،  مصارف صنعتي و غيره  مورد استفاده قرار می‌گيرند. يكي از اولين سنگهاي مصنوعي تحت عنوان Lithodipyra )AKA Coade stone ) بين سالهاي 1769 الي 1833 ميلادي توليد گرديد. پس از آن توليد سنگهاي مصنوعي به روشهاي مختلف ادامه پيدا كرد.
تكنولوژي توليد سنگ مصنوعي از سال 1960 در ايتاليا پديد آمد و در همان دهه اولين كارخانه توليد سنگ مصنوعي در اين كشور شروع به فعاليت كرد. ايده پديد آمدن سنگ مصنوعي از آنجا شكل گرفت كه طراحان و آرشيتكت‌ها به‌ منظور هر چه زيباتر كردن و چشم‌نوازتر كردن فضاها اعم از فضاهاي داخلي  و خارجي ساختمان‌ها و كف‌پوش‌ها و محوطه‌سازي‌هاي بيروني نياز به سنگ‌هايي با فاكتورهاي مورد نظر خويش را احساس مي‌كردند. به‌علاوه پيشرفت صنعت ساختمان و سليقه‌هاي مختلف اين نياز را بيان مي‌‌كرد كه سنگ‌هايي با طرح‌هاي مختلف و فاكتورهاي فيزيكي و مكانيكي، كيفيت بالا و قيمت مناسب بايد در دسترس باشد.
بدين ترتيب با رشد جميعت جهان و متفاوت شدن سليقه‌ها سنگ‌هاي طبيعي پاسخگوي اين نياز انساني و سليقه‌اي نبودند. لذا تركيبات مواد براي ساخت سيماي جديد با زيبايي خاص و نماي يكدست و بدون تغيير در رنگ و طرح به كار گرفته شد. گرچه مواد اوليه توليد سنگ‌هاي مصنوعي از اجزاي سنگ‌هاي طبيعي تهيه مي‌شود ولي امكان تعيين رنگ و طرح مورد نظر با افزودن رنگدانه‌ها و به‌كار بردن جنس‌هاي مختلف در سنگ‌هاي مصنوعي وجود دارد.
امكان به‌كارگيري اجزاي مختلف از جمله قطعات فلزي، دانه‌هاي فسيلي، قطعات سنگ‌هاي قيمتي در ساختار سنگ مصنوعي سبب هر چه زيباتر شدن و منحصر به فرد شدن طرح‌ها ومدل‌هاي سنگ مصنوعي است. همچنين سطوح مختلفي براي سنگ‌هاي مصنوعي مي‌توان ايجاد كرد.

 

2- سنگهای ساختمانی پليمري چيست؟

سنگهاي ساختماني پليمري " درنيكا سنگ" يكي از شاهكارهاي مهندسي در قرن حاضر بوده كه تحول عظيمي را در زمينه توليد سنگهاي مصنوعي با كيفيت منحصر به فرد فراهم نموده است. دليل اين ادعا دريافت گواهينامه‌هاي مختلف و نشانهاي طلا توسط مخترع اين تكنولوژي (شركت سيستروم روسيه) مي‌باشد. شركت سيستروم نام اين محصولات را مرمر ساخته شده از بتن انتخاب نموده است (Marble made of concrete).
سنگ پليمري نوعي سنگ مصنوعي فوق متراکم ساخته شده از بتن خود متراكم مي‌باشد که تراکم خود را از طريق فرآيند پليمريزاسيون (رزين سنگ مصنوعي و يا رزين پليمري) و از طريق لرزش روي ميز ويبره به دست می آورد و از سيمان ، سنگ دانه هاي طبيعي ، رزين سمنت پلاست (فوق روان كننده پلي كربوكسيلات) ، رنگدانه‌هاي شيميايي ، آب و افزودنيهاي مجاز در ابعاد و طرحها و رنگهاي متنوع توليد مي‌شود.
نكته قابل توجه در سنگهاي پليمري ، مقاومت بسيار خوب آنها در شرايط يخبندان مي‌باشد كه دليل آن جذب آب پايين  (کمتر از 3 درصد) و تراكم زياد آنها مي‌باشد.
در جدول زير برخي از مشخصات فيزيكي و مكانيكي سنگهاي پليمري ارائه شده است:

پارامتر

سنگ پليمري "درنيكا سنگ"
مقاومت فشاري kg/cm2

 1000- 600

مقاومت كششي kg/cm2

150-60

مقاومت سايشي g/cm2

كمتر از 4/0

مقاومت دمايي cycles

500

جذب آب %

كمتر از 3

دانسيته kg/m3

2200

 

ترکيبات پليمری و افزودنيهای شيميايی (رزين و غيره) چسبندگي بين تمام اجزاء را ايجاد كرده و مقاومت مصالح سنگهاي پليمري را تامين نموده و  رنگ‌دانه‌ها كه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محيطهاي قليايي مي‌باشد رنگ مورد نظر را به اين مصالح می‌دهد. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان ، لاستيك و ABS با طرحهاي بسيار متنوع ريخته می‌شود.

3- سنگ مصنوعی نمای ساختمان چیست؟

استفاده از سنگ در نمای ساختمان باعث جلوه دادن به انواع ساختمان می شود. اما با توجه به گران بودن سنگ طبیعی و همچنین پایین بودن تنوع آن ، نوعی مصالح ساختمانی تولید شد که از همان موقع به سنگ مصنوعی ساختمانی شهرت یافت. این نوع سنگ کاربردهای فراوانی به خصوص در نمای ساختمان دارد و می تواند جلوه ساختمان با نمای سنگی را دو چندان سازد.
یکی از انواع سنگ هایی که در نمای ساختمان به کار گرفته می شود ، سنگ مصنوعی پليمري است. گرچه مواد اوليه توليد سنگ‌هاي پليمري از اجزاي سنگ‌هاي طبيعي تهيه مي‌شود ولي امكان تعيين رنگ و طرح مورد نظر با افزودن رنگدانه‌ها و به‌كار بردن جنس‌هاي مختلف در سنگ‌هاي مصنوعي وجود دارد.
هم اكنون با استفاده از تكنولوژي سنگ پليمري امكان توليد سنگ آنتيك مصنوعي با مقاومت بالا و تخلل بسيار پايين وجود دارد كه استفاده از آنها را در نماي ساختمان فراهم نموده است و مزاياي زير را نيز به همراه دارد:
  1. دوام زياد بدليل مقاومت و تراكم بالا
  2. جلوگيري از ايجاد قارچ و باكتري در سنگ پليمري بدليل تخلل پايين
  3. عدم نياز به برشكاري زياد بدليل وجود محصولات در سايزهاي مختلف
  4. نصب بسيار آسان و عدم نياز به استفاده از تجهيزات خاص براي جلوگيري از ريزش با در نظر گرفتن اسكوپ در حين قالب‌گيري
  5. داراي وزن كم و در نتيجه كار با آن آسانتر بدليل وزن مخصوص پايين
  6. بسيار ارزان بدليل استفاده از تكنولوژي خاص كه فرآيند توليد را بسيار آسان نموده است.
  7. امكان توليد سنگ نماي آنتيك و دكوراتيو در طرحها و رنگهاي متنوع با استفاده از قالب با طرحهاي متنوع (هم اكنون شركت درنيكا سنگ سنگهاي مذكور را در 10 رنگ مختلف و بيش از 30 طرح متنوع توليد و به بازار ارائه مي‌نمايد. به عنوان مثال مي‌توان به طرحهاي : صخره‌اي، آنتيك خشن، آنتيك مينياتور، بادبر، پارسه، آجرنما تركيبي، گرونا و كيوبيك اشاره نمود.)
  8. سنگهاي پليمري ، بدليل تنوع آنها در رنگ و طرح كاربردهاي بسيار متفاوتي ايجاد نموده‌اند. شامل:
انواع سنگ مصنوعی نمای ساختمان، سنگ بادبر، نمای ساختمان ویلایی، سنگ نما، سنگ انتیک دکوراسیون داخلی، سنگ دکوراتیو، انواع نمای ساختمان مسکونی، سنگ نمای آنتیک، نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ویلا، سنگ دکوراتیو نما، سنگهای تزئینی داخل ساختمان، نماهای سنگی ساختمان، سنگ های تزئینی ساختمان، سنگ آنتیک مصنوعی، نماي خارجي ويلا، نمای آجر و سنگ، نمای حیاط ساختمان، سنگ مصنوعی، نمای بیرون ساختمان، سنگهای تزئینی دیوار، سنگ ساختمانی، سنگ نماي ديوار ويلا، نمای خارجی ساختمان، سنگ دیوار، سنگ سمنت پلاست، سنگ تزئینی دیوار ويلا، نمای سنگ ساختمان، سنگ آنتيك پشت تلويزيون، سنگ مصنوعی سمنت پلاست، نماي سنگي ويلا

 

انواع سنگ مصنوعی

سنگ نمای ديوار،  طرح صخره‌ای