آشنايي با واش بتن (فرآيند توليد، مشخصات واش بتن مرغوب، كاربرد و نحوه اجرا)

آشنايي با واش بتن (فرآيند توليد، مشخصات واش بتن مرغوب، كاربرد و نحوه اجرا)

 

 1. واش بتن چيست ؟

واش بتن یا موزاییک شسته (بتن شسته) نوعی کفپوش بتنی است ، که از ترکیب سیمان، ماسه ، سنگ دانه‌های طبيعي ، آب و افزودنی های بتن مانند فوق روان کننده های پلي کربوکسیلاتی در رنگ های متنوع تولید می گردد.  استفاده از فوق روان کننده های پلي کربوکسیلاتی در طرح اختلاط واش بتن باعث افزايش مقاومت فشاري و خمشي (بدليل امكان كاهش نسبت آب به سيمان) و كاهش جذب آب (بدليل تراكم بالاتر) مي‌گردد.  همچون موزاييكهاي پليمري مي‌توان واش بتنهايي كه در فرآيند توليد آنها از فوق روان كننده‌هاي پلي كربوكسيلاتي استفاده مي‌شود را واش بتن پليمري ناميد.

در تولید واش بتن به روش ویبره بعد از مخلوط کردن مواد اولیه ، بتن به دست آمده را داخل قالبهای لاستیکی ریخته و بعد از گذشتن از روی میز ویبره در داخل اتاق بخار میگذارند، بعد از گذراندن بیست و چهار ساعت آن ها را از داخل قالب بیرون آورده و با استفاده از فشار آب (و اتر جت) و برس های مخصوص فلزی لعاب های سیمان را از روی سنگ دانه های زیبای آن می‌زدایند تا برجستگی و رخ سنگ دانه ها نمایان گردد و کفپوشی با نمای بسیار زیبا و طبیعی تولید میشود.

برای تولید این محصول باید بیشتر از سنگ‌های با دوام و باکیفیت‌ استفاده شود. خوشبختانه صنعت سنگ کشور از این نظر خودکفا است و شرکت‌های تولیدکننده واش بتن نیازی به واردکردن سنگ‌های خارجی ندارند. سنگ‌های معادن الیگودرز در استان لرستان، آذرشهر در استان آذربایجان شرقی، بجستان استان خراسان از جمله سنگ‌هایی هستند که برای تولید این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واش بتن در اندازه‌های 30×30، 50×50 ، 40×40 و 60×30 تولید می‌شوند و بر اساس سلیقه و محل قرارگیری واش‌بتن، رنگ سنگدانه‌ها قابل‌ تغییر است. برای مثال سنگ‌دانه‌هایی با زمینه تیره‌تر مناسب مکان‌های پر تردد است و زمینه‌های روشن‌تر در داخل منازل استفاده می‌شوند.  اين رنگها شامل: سفید و قرمز معمولی، سفید و قرمز (سفید بیشتر)، سفید قرمز (قرمز بیشتر)، سفید و مشکی، سفید و سبز، آجیلی، قرمز مشکی سبز، سفید و زرد(لیمویی)، سفید چینی، سفید قرمز و زمینه قرمز می‌باشند.

 

 1. ویژگی های واش بتن مرغوب:
 • مقاومت فشاری بالا ( معمولاً 400 ~ 300 کیلوگرم بر سانتی مترمربع)
 • استفاده از سنگدانه های با توزيع رنگ و ابعاد يكنواخت
 • مقاوم بودن در برابر سرما و نفوذ آب (جذب آب پايين و تراكم بالا)
 • چسبندگي بالاي سنگدانه‌هاي طبيعي با بتن (عدم جدايش سريع سنگدانه ها از بتن)

جهت توليد واش بتن مرغوب در روش ویبره‌اي بايد نكات زير رعايت گردد:

 • استفاده از طرح اختلاط با عيار سيمان حداقل 400 كيلوگرم در متر مكعب (براي مشاهده رابطه حدودی بین عیار سیمان و مقاومت فشاری مشخصه بتن انتهاي مقاله را مطالعه فرماييد)
 • استفاده از فوق روان كننده‌هاي پلي كربوكسيلات جهت كاهش نسبت آب به سيمان طرح اختلاط و افزايش مقاومت و تراكم واش بتن
 • استفاده از سنگدانه‌هاي طبيعي مقاوم در برابر فشار و شرايط جوي نامناسب (يخبندان)
 • توليد با استفاده از ميز ويبره (در محصولاتی که به شیوه پرسی تولید می‌شوند امكان استفاده از فوق روان كننده‌ها و توليد محصولات با مقاومت بالا وجود ندارد. لازم به ذكر است اصولا" بتنهاي با مقاومت بالا (مانند بتنهاي خود متراكم (SCC))  تنها با استفاده از فوق روان كننده امكان توليدشان وجود دارد.)

 

 1. كاربرد واش بتن

 واش بتن در کفسازی پارک ، حیاط ، پیاده رو ، باغ ، بام (رووف گاردن) و به طور کلی محوطه سازی محیط هایی که میخواهیم از منظر سنگدانه‌هاي طبیعی برخوردار باشند استفاده میگردد.

عموما واش‌بتن را در محل‌های عمومی و محوطه‌های خارجی مانند حیاط، رمپ، پیاده‌رو، پارکینگ و محوطه بین بلوک‌های ساختمانی، کناره‌های استخر و آبگیر، پمپ‌بنزین و پیاده‌روهای شهری، پارک و فضای سبز و ... می‌توان استفاده نمود. واش‌بتن به‌عنوان کفپوش حتی در راهروهای رو بسته نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته بدیهی است که هر کدام از این اماکن نیاز به رنگ‌بندی و ترکیب ویژه‌ای دارد که مناسب محیط باشد. حتی منطقه جغرافیایی نیز از نظر گرما و سرما در انتخاب نوع واش بتن اثرگذار است. همچنین می‌توان این محصول را با ترکیب مصالح مشابه دیگر استفاده نمود و بنا بر سلیقه مصرف‌کنندگان چیدمان جدید و زیبایی ارائه داد.

 

 1. نحوه اجرای موزاییک واش بتن :

غیر از فرایند تولید ، برای اینکه محصول خصوصیات و کیفیت و زیبایی خود را حفظ نموده و جلوه‌نمایی کند نحوه اجرا نیز اهمیت دارد. برای نصب واش بتن از دو روش خشکه‌چینی و همراه با ملات ماسه سیمان می‌توان بهره برد.

هنگام نصب موزاییک واش بتن باید به نکات زیر توجه داشته باشیم :

1- سطح زیر کار موزائیک به خوبی کوبیده و متراکم شود .

2- میتوان موزائیک واش بتن را به صورت ملات خیس و خشکه چینی اجرا کرد .

3- هنگام نصب معمولا بین 1تا 5 سانتیمتر باید به عنوان بند در نظر گرفت .

4- برای پر کردن فاصله بین موزائیک ها میتوان از سیمان ( خاکستری ، سفید ،  رنگی ) ، چمن  ، سنگ و... استفاده کرد .

5- باید توجه داشت به دلیل سطح برجسته ای که واش بتن دارد باید از ریختن دوغاب  ، سیمان ، گچ و... جلوگیری کرد .

6- جهت نگهداری و تمیز نمودن به هیچ عنوان از مواد شوینده قوی و اسید ها و نمک استفاده نکنید .

 

 1. بازار:

واش بتن طرفداران زیادی دارد چرا که در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شهرداری‌ها، پیمانکاران شهرداری‌ها و انبوه‌سازان گرفته تا مصرف‌کنندگان شخصی در طیف مشتریان این محصول قرار می‌گیرند. به همین دلیل واش‌بتن‌ها قیمت‌های متنوعی دارند. قیمت این محصول در بازار ایران بین 130 تا 170 هزار ریال به ‌صورت متوسط در هر مترمکعب متغیر است البته محصولات گران‌تر و ارزان‌تر نیز یافت می‌شوند.   

 

 1. رابطه حدودی بین عیار سیمان و مقاومت فشاری مشخصه بتن

Fc=(w/10)-9

Fc : مقاومت مشخصه بتن بر اساس آیین نامه بتن ایران و نمونه های استوانه ای استاندارد بر حسب مگاپاسکال

w: عیار سیمان بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب.

بعنوان مثال اگر مقاومت مشخصه بتن برابر 25 مگاپاسکال باشد، عیار سیمان حدودا برابر 350 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

25=(W/10)-9       ،     25+9=(W/10)    ،     34*10=W

W=340

 همچنین از این فرمول برای یافتن مقاومت فشاری مشخصه بتن استفاده میشود:

در نتیجه با جایگذاری اعداد 350 و 400 ( عیار سیمان بر حسب کیلوگرم درمترمکعب بتن=w ) مقاومت فشاری مشخصه به ترتیب برابر 26mpa و 31mpa بدست میاید .