كاربرد انواع موزاييك حياط در طراحي حياط منزل، محوطه سازي حياط، محوطه سازي فضاي سبز و محوطه سازي باغ و ويلا

كاربرد انواع موزاييك حياط در طراحي حياط منزل، محوطه سازي حياط، محوطه سازي فضاي سبز و محوطه سازي باغ و ويلا

 1. مقدمه ای در مورد موزاییک

موزاییک حياطي یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می‌باشد كه در ايران جهت طراحي موزاییک حیاط ايراني بسيار مورد توجه قرار گرفته است. موزاییک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا نيز بسیار مورد استفاده می باشد. در اين مقاله ضمن آشنايي با انواع موزاييك حياطي موجود در بازار ايران نكاتي نيز در ارتباط با محوطه سازي حياط، محوطه سازي فضاي سبز و محوطه سازي باغ و ويلا ارائه شده است.

 

 1. موزاييك سنتي:

موزاييک سنتي کفپوشی است متراکم ، در حقيقت يک جور بتن است که تراکم خود را يا از طريق فشار پرسی (موزاييك پرسي) و يا از طريق لرزش (موزاييك ويبره‌اي) به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون توليد مي‌شود.

 

 1. موزاييك پليمري:

موزاييک پليمري کفپوشی است فوق متراکم ، در حقيقت يک جور بتن خود متراكم (SCC) است که تراکم خود را از طريق فرآيند پليمريزاسيون (رزين سنگ مصنوعي و يا رزين پليمري) و از طريق لرزش روي ميز ويبره به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين سمنت پلاست (فوق روان كننده پلي كربوكسيلات) ، رنگدانه‌هاي شيميايي و آب در ابعاد و طرحها و رنگهاي متنوع توليد مي‌شود.

 

 1. مشخصات ظاهری انواع موزاييك سنتي:

  1. موزاييک سيمانی: موزاييکی که در سطح رويه فاقد سنگ دانه های تزئينی است و تنها دارای شيار و طرحهای ساده است.
  2. موزاييک سنگ دار: موزاييکی است که در سطح رويه ی آن از سنگ های تزئينی استفاده شده است و به سه صورت شياردار (طرح دار) ، صاف، شسته ساخته می شود و برحسب اندازه و قطر دانه های سنگی قابل مشاهده به 5 دسته تقسيم می شوند.
  3. موزاييک شياردار: موزاييکی است که در سطح رويه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده و به عنوانه فرش کف پياده رو و محوطه استفاده می شود.
  4. موزائيک شسته: موزائيکی است که در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمايان ست.
  5. موزائيک پلاکی: موزائيکی است که در سطح رويه آن مصالح ساختمانی سخت و صيقل پذير وجود دارد و اندازه اين سنگها برحسب ابعاد موزائيک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می شود.

 

 1. مشخصات ظاهری موزاييك پليمري:

  1. رنگ: با توجه به استفاده از رنگدانه‌هاي شيميايي در تركيب موزاييك پليمري، امكان توليد موزاييك در رنگهاي بسيار متنوع فراهم شده است. رنگدانه‌ها (پيگمنت ها) دارای رنگ های مختلف از قبیل مشکی، سفيد ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبي و سبز (اکسید کروم) مي‌باشند كه علاوه بر مصرف در توليد سنگ مصنوعي در صنايع رنگ، پلاستیک و ساختمان نيز مصرف مي‌شوند.

 

 

  1. طرح: با توجه به توليد طرحهاي بسيار متنوع قالبهاي پليمري (ABS) امكان توليد موزاييك در طرحهاي بسيار متنوع فراهم شده است.(شركت درنيكا صنعت تا كنون بيش از 200 طرح متنوع قالب پليمري مخصوص توليد سنگ مصنوعي را توليد و به بازار ايران و كشورهاي خاورميانه ارائه نموده است.(

 

 

 

 1. نكات مهم در محوطه سازي و طراحی موزاییک حیاط:

توجه به نكات زيردر محوطه سازي حياط، محوطه سازي فضاي سبز و محوطه سازي باغ و ويلا در طراحی دکوراسیون فضای باز خانه تان بسيار تاثیر گذار است:

 

  1. مسیر های دسترسی

مسیر های دسترسی از اصلی ترین مواردی هستند که در طراحی دکوراسیون فضای باز و محوطه سازي باید به آن ها توجه کرد. این مسیرها هستند که شما را راهنمایی می کنند و باعث می شوند تا شما به مقصد مورد نظرتان هدایت شوید. پس شما برای این که یک طراحی دکوراسیون فضای باز موفق داشته باشید، باید کاری کنید تا افرادی که روی این مسیر ها قدم می گذارند، از قدم زدن و طی کردن مسیرها احساس رضایت کنند، نه این که بخواهند هر چه سريعتر آن را به پایان برسانند. استفاده از موزاييك و سنگ فرش با طرح و رنگ متنوع و طراحي چيدمان مناسب با استفاده از تركيب رنگها و طرحها در ايجاد مسيرهاي زيبا بسيار موثر مي‌باشد.

 

  1. متریال ها و مواد و مصالح مصرفی

يکی از نکته های که حسابی بر طراحی دکوراسیون فضای باز خانه تان تاثیر گذار است، متریال ها و مواد و مصالح مصرفی هستند. هر چه متریال ها با کیفیت تر باشند، نتیجه کار شما نیز بهتر خواهد شد. علاوه بر کیفیت مواد و مصالح، رنگ های آن ها نیز بسیار بر طراحی دکوراسیون فضای باز خانه شما تاثیر گذار است. کارشناسان و طراحان فضاي سبز معتقدند، همان قدر که ترکیب رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مهم هستند، در طراحی فضای باز و محوطه هم هستند.

  1. ترکیب مواد و مصالح

ترکیب مواد و مصالح دیگری از جمله چوب ، سنگ ریزه ، تخته سنگ ، شیشه های رنگی ، سرامیک و فلز با گیاهان ، گلها و درختچه های تزیینی ، بوته های کوتاه وحتی خزه ها، بسیار زیبا و جذاب به نظر میرسه و در محوطه سازي باغ و ويلا استفاده از اين تركيبها بسيار موثر مي‌باشد. علاوه بر سنگهاي طبيعي بصورت سنگ لاشه ، مي‌توان از انواع سنگهاي مصنوعي آنتيك و دكوراتيو نيز استفاده نمود.

 

  1. حوض، قلب معماری سنتی ایران

شاید بتوان به جرات گفت که حوض، قلب معماری سنتی ایران است. به دلایل شرایط اقلیمی ایران در میان حیاط هر خانه ای آن روزها حوض زیبای وجود داشت. حوضی که طراوت و تازگی آب را به محیط خانه هدیه می داد.

  1. سنگ نمای ديوار

يكي ديگر از اجزاي موجود در فضاي باز ديوارها مي‌باشند. پوشش ديوار با مصالح زيبا نقش بسزايي در زيبايي محوطه باغ و ويلا و همچنين محوطه سازي حياط ساختمانها دارد. براي اين منظور مي‌توان از انواع سنگهای تزئینی دیوار و يا سنگ نماي ديوار (سنگ آنتيك و دكوراتيو و سنگ لاشه) جهت ايجاد ديوار سنگي استفاده نمود.