موزاییک در ساختمان - انواع (موزاییک سنتی ، موزاییک پلیمری ، موزاییک ویبره) ، كاربرد ، نحوه توليد و اجراي آنها

  آشنایی با انواع موزاییک رایج در صنعت ساختمان ایران

موزاییک سنتی ، موزاییک پلیمری ، موزاییک ویبره

 موزائیک در ساختمان

موزاییک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می‌باشد. از دیرباز یعنی از هنگامی که سیمان به بازار عرضه شد تقریبا" موزاييك نیز ساخته شد و در دسترس قرار گرفت. این مصالح در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده می باشد. کف‌پوش موزاييك ، ارزان، بادوام و متداولترین نوع کفپوش در ایران است. در بیشتر ساختمانهای مسکونی ، آموزشی تجاری، اداری و بهداشتی از این کفپوش استفاده شده است. در نماسازی و پوشش بدنه‌ی داخلی بعضی از ساختمانها نیز آن را به کار می‌برند. در این مقاله ضمن آشنایی با انواع موزاییکهای موجود در بازار ایران روش تولید آنها نیز بصورت خلاصه ارائه شده است.

 

  موزاييك سنتی:

موزاييك سنتی کفپوشی است متراکم ، در حقیقت یک جور بتن است. کفپوش تراکم خود را یا از طریق فشار پرسی (پرسی) و یا از طریق لرزش (ویبره‌ای) به دست می آورد. موزاییک از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون تولید می‌شود. به طور کلی موزاییک سنتی از دو سطح تشکیل شده است:

  • لایه رویه و یا رنگ موزاييك : این لایه که رویه را تشکیل می دهد در آن از پودر سنگ، سیمان، آب و از ترکیبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است.  لایه رویی از خرده سنگ، نرمه سنگ و گردسنگ و سیمان بیشتری ساخته می‌شود.
  • لایه زیرین یا نارین: این لایه دارای ضخامت بیشتری نسب به لایه رویه میباشد و نقش تحمل فشار را بر عهده دارد و از سیمان ،آب و ماسه تشکیل شده است. لایه‌ی زیرین ، ریزدانه (نخودی) است و سیمان کمتری مصرف می‌شود و آب آن نیز کم است.

موزاييك را معمولا" دوبار می‌سایند. سایش دوم در محل نصب و پس از اجرای کار است. ملات رویه‌ ممکن است از سیمان پرتلند خاکستری یا سیمان سفید و رنگی باشد. ضخامت موزاییک ممکن است از 20 تا 40 میلیمتر باشد.

 

موزاييك پلیمری (سنگ مصنوعی پلیمری) :

موزاییک پلیمری کفپوشی است فوق متراکم ، در حقیقت یک جور بتن خود متراکم (SCC) است. موزاییک پلیمری تراکم خود را از طریق فرآیند پلیمریزاسیون (رزین سنگ مصنوعی و یا رزین پلیمری) و از طریق لرزش روی میز ویبره به دست می آورد.  سنگ مصنوعی از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، رزین (فوق روان کننده پلی کربوکسیلات) ، رنگدانه‌های شیمیایی و آب در ابعاد و طرحها و رنگهای متنوع تولید می‌شود.

نکته قابل توجه در موزاییکهای پلیمری ، مقاومت بسیار خوب آنها در شرایط یخبندان می‌باشد. دلیل آن جذب آب  پایین  (کمتر از 3 درصد) و تراکم زیاد آنها می‌باشد.


در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییکهای پلیمری ارائه شده است:

 

پارامتر

سنگ پلیمری " درنیکا سنگ"

مقاومت فشاري kg/cm2

 1000- 600

مقاومت كششي kg/cm2

150-60

مقاومت سایشی g/cm2

كمتر از 4/0

مقاومت دمایی cycles

500

جذب آب %

كمتر از 3

دانسيته kg/m3

2200

 

نحوه تولید موزائیک سنتی (گرانیتی و معمولی):

روش پرسی:

در این مورد اعمال فشار با استفاده از دستگاه پرس باعث ایجاد تراکم در موزائیک می شود. این فشار بسته به ابعاد و نوع سنگدانه های به کار رفته متغیر می باشد. موزاییک هایی که از این طریق تولید می شوند حتما نیاز به ساب خوردن دارند.

روش ویبره ای:

در این مورد اصلا فشاری وجود ندارد و عمل تراکم و یکنواخت سازی به کمک دستگاه لرزاننده انجام می گیرد. معمولا به علت داشتن سطحی صاف نیاز به ساب ندارد.  برای تولید آن به دستگاه های پیچیده ای نیاز ندارد. تنها یک  میکسر ، یک دزاتور (پیمانه کن) و یک تسمه نقاله به طول 10_12 مجهز به ویبراتور کافی است. روش تولید آن بدین ترتیب است: مواد پس از مخلوط شدن توسط پیمانه کن به میزان مورد نیاز هر قالب ، درون قالبهای لاستیکی ریخته می شوند. سپس بر روی نوار نقاله قرار می گیرند که این نوار لرزان است. با ویبره کردن مواد باعث خارج شدن هوای از بین مواد موزاییک می شود. قالب ها را می گذارند خشک شود سپس قالبها را جدا می کنند. بعد  موزایک ها را درون آب می خوابانند و بسته بندی می کنند.

 

نحوه تولید موزاييك پلیمری:

ابتدا درون میکسر مواد اولیه شامل ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، رزین ، رنگدانه و آب  بخوبی میکس شده و ملات خمیر مانندی تولید می‌شود. ترکیبی که از این راه به دست می‌آید در قالب‌هایی از جنس سیلیکان، لاستیک و پلیمر (ABS)  با طرحهای بسیار متنوع ریخته می‌شود  و پس از لرزش روی میز ویبره به گرمخانه منتقل می‌شود. پس از 24 ساعت موزاییکهای پلیمری از درون قالبها تخلیه و برای عمل آوری در فضای مناسب قرار می‌گیرد. بدلیل مقاومت اولیه بسیار خوب موزاییکهای پلیمری امکان ارسال آنها برای نصب پس از 24 ساعت فراهم می‌باشد.

ترکیبات پلیمری و افزودنیهای شیمیایی چسبندگی بین تمام اجزاء را ایجاد کرده و مقاومت مصالح موزاییک پلیمری را تامین نموده است. رنگ‌دانه‌ها که مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیطهای قلیایی می‌باشد رنگ مورد نظر را به این مصالح می‌دهد.

 

  مشخصات ظاهری انواع موزاییک-سنتی:

  • موزاييك سیمانی: موزاییکی که در سطح رویه فاقد سنگ دانه های تزئینی است و تنها دارای شیار و طرحهای ساده است.
  • موزاييك سنگ دار: موزاییکی است که در سطح رویه ی آن از سنگ های تزئینی استفاده شده است. به سه صورت شیاردار (طرح دار) ، صاف، شسته ساخته می شود. برحسب اندازه و قطر دانه های سنگی قابل مشاهده به 5 دسته تقسیم می شوند.
  • موزاييك شیاردار:  موزاییکی است که در سطح رویه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی میباشد. به عنوانه فرش کف پیاده رو و محوطه استفاده می شود.
  • موزائیک شسته: موزائیکی است که در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمایان ست.
  • موزائیک پلاکی: موزائیکی است که در سطح رویه آن مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر وجود دارد. اندازه این سنگها برحسب ابعاد موزائیک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می شود.
 

مشخصات ظاهری موزاييك پلیمری:

        رنگ: با توجه به استفاده از رنگدانه‌های شیمیایی در ترکیب موزاییک پلیمری، امکان تولید موزاییک در رنگهای بسیار متنوع فراهم شده است. رنگدانه‌ها (پیگمنت ها) دارای رنگ های مختلف از قبیل مشکی، سفید ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبی و سبز (اکسید کروم) می‌باشند. پیگمنت علاوه بر مصرف در تولید سنگ مصنوعی در صنایع رنگ، پلاستیک و ساختمان نیز مصرف می‌شوند.

        طرح: با توجه به تولید طرحهای بسیار متنوع قالبهای پلیمری (ABS) امکان تولید موزاییک در طرحهای بسیار متنوع فراهم شده است. (شرکت درنیکا سنگ تا کنون بیش از 200 طرح متنوع سنگ مصنوعی را تولید و به بازار ایران و کشورهای خاورمیانه ارائه نموده است.)

 

موارد کاربرد موزاييك:

موزاییکها کاربرد بسیار وسیعی دارند و بطور مثال میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

کفپوش بتنی پیاده رو،  پوشش کف حیاط، سنگ پشت بام، سنگ فرش باغ، سنگ فرش حیاط

سنگ فرش حیاط خانه، سنگ فرش حیاط منزل، سنگ فرش حیاط ویلا، سنگ فرش معابر

سنگ کف پارکینگ، سنگ کف حیاط، کفپوش بتنی، کفپوش محوطه ویلا

موزائيك پشت بام، موزاییک حیاط خانه، موزاییک حیاطی، موزاییک کف حیاط

موزاییکهای پلیمری علاوه بر استفاده به عنوان سنگ کف، بدلیل تنوع آنها در رنگ و طرح کاربردهای بسیار متفاوتی ایجاد نموده‌اند. به عبارت دیگر علاوه بر کاربردهای فوق در موارد زیر نیز قابل استفاده می‌باشند:

سنگ مصنوعی نمای ساختمان، سنگ بادبر، نمای ساختمان ویلایی، سنگ نما

سنگ انتیک دکوراسیون داخلی، سنگ دکوراتیو، انواع نمای ساختمان مسکونی

سنگ نمای آنتیک، نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ویلا، سنگ دکوراتیو نما

سنگهای تزئینی داخل ساختمان، نماهای سنگی ساختمان، سنگ های تزئینی ساختمان

سنگ آنتیک مصنوعی، نمای خارجی ویلا، نمای آجر و سنگ، نمای حیاط ساختمان، سنگ مصنوعی

نمای بیرون ساختمان، سنگهای تزئینی دیوار، سنگ ساختمانی، سنگ نمای دیوار ویلا، نمای خارجی ساختمان

سنگ دیوار، سنگ سمنت پلاست، سنگ تزئینی دیوار ویلا، نمای سنگ ساختمان، سنگ آنتیک پشت تلویزیون

سنگ مصنوعی سمنت پلاست، نمای سنگی ویلا

 

قیمت موزاييك :

موزاییکها از تنوع قیمت بسیار خوبی برخوردار می‌باشند. با ورود موزاییکهای پلیمری بر این تنوع قیمت افزوده شده است. بدلیل استفاده از تکنولوژی فوق روان کننده ها در تولید موزاییک پلیمری و کاهش زمان و عملیات عمل آوری و سبکتر بودن موزاییکهای پلیمری هم اکنون محصولات درنیکا سنگ با قیمت بسیار مناسبی در بازار تهران در دسترس می‌باشد. برای دریافت لیست قیمت موزاییک پلیمری می‌توانید با شرکت درنیکا سنگ تولید کننده تخصصی سنگ پلیمری تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاهده پروژه های اجرا شده با موزاییک پلیمری اینجا کلیک فرمایید