آشنايي با انواع موزاييك ساختماني، كاربرد و نحوه توليد آنها

 1. مقدمه

موزاییک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می‌باشد. موزاییک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده می باشد. در اين مقاله ضمن آشنايي با انواع موزاييكهاي موجود در بازار ايران روش توليد آنها نيز بصورت خلاصه ارائه شده است.

 

 1. موزاييك سنتي:

موزاييک سنتي کفپوشی است متراکم ، در حقيقت يک جور بتن است که تراکم خود را يا از طريق فشار پرسی (موزاييك پرسي) و يا از طريق لرزش (موزاييك ويبره‌اي) به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون توليد مي‌شود. به طور کلی موزاييک سنتي از دو سطح تشکيل شده است:

  1. لايه رويه و يا رنگ موزاييک: اين لايه که رويه موزاييک را تشکيل می دهد و در آن از پودر سنگ، سيمان، آب و از ترکيبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است.

  2. لايه زيرين يا نارين: اين لايه از موزائيک دارای ضخامت بيشتری نسب به لايه رويه میباشد و نقش تحمل فشار را بر عهده دارد و از سيمان ،آب و ماسه تشکيل شده است.

 

 1. موزاييك پليمري:

موزاييک پليمري کفپوشی است فوق متراکم ، در حقيقت يک جور بتن خود متراكم (SCC) است که تراکم خود را از طريق فرآيند پليمريزاسيون (رزين سنگ مصنوعي و يا رزين پليمري) و از طريق لرزش روي ميز ويبره به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين سمنت پلاست (فوق روان كننده پلي كربوكسيلات) ، رنگدانه‌هاي شيميايي و آب  در ابعاد و طرحها و رنگهاي متنوع توليد مي‌شود.

نكته قابل توجه در موزاييكهاي پليمري ، مقاومت بسيار خوب آنها در شرايط يخبندان مي‌باشد كه دليل آن جذب آب  پايين  (کمتر از 3 درصد) و تراكم زياد آنها مي‌باشد.

 

 

 

در جدول زير برخي از مشخصات فيزيكي و مكانيكي موزاييكهاي پليمري ارائه شده است:

پارامتر

موزاييك پليمري "درنيكا سنگ"

مقاومت فشاري kg/cm2

 1000- 600

مقاومت كششي kg/cm2

150-60

مقاومت سايشي g/cm2

كمتر از 4/0

مقاومت دمايي cycles

500

جذب آب %

كمتر از 3

دانسيته kg/m3

2200

 1. روش توليد موزائيک سنتي (موزاييك گرانيتي و موزاييك معمولي):

  1. روش پرسی (موزاييك پرسي): در اين مورد اعمال فشار با استفاده از دستگاه پرس باعث ايجاد تراکم در موزائيک می شود که اين فشار بسته به ابعاد و نوع سنگدانه های به کار رفته متغير می باشد. موزاييک هايي که از اين طريق توليد می شوند حتما نياز به ساب خوردن دارند.

  2. روش ويبره ای: در اين مورد اصلا فشاری وجود ندارد و عمل تراکم و يکنواخت سازی به کمک دستگاه لرزاننده انجام می گيرد و معمولا به علت داشتن سطحی صاف نياز به ساب ندارد.  برای توليد آن به دستگاه های پيچيده ای نياز ندارد. تنها یک  ميكسر ،یک دزاتور (پيمانه کن) و يك تسمه نقاله به طول 10_12 مجهز به ويبراتور کافی است. روش توليد آن بدين ترتيب است که مواد پس از مخلوط شدن توسط پيمانه کن به ميزان مورد نياز هر قالب ، درون قالبهای لاستيکی ريخته می شوند و بر روی نوار نقاله قرار می گيرند که اين نوار لرزان است و با ويبره کردن مواد باعث خارج شدن هوای از بين مواد موزاييک می شود و قالب ها را می گذارند خشک شود سپس قالبها را جدا می کنند و موزايک ها را درون آب می خوابانند و بعد بسته بندی می کنند.

 

 1. روش توليد موزائيک پليمري:

ابتدا درون ميكسر مواد اوليه شامل ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين ، رنگدانه و آب  بخوبي ميكس شده و ملات خمير مانندي توليد مي‌شود. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان، لاستيك و پليمر (ABS)  با طرحهاي بسيار متنوع ريخته می‌شود  و پس از لرزش روي ميز ويبره به گرمخانه منتقل مي‌شود. پس از 24 ساعت موزاييكهاي پليمري از درون قالبها تخليه و براي عمل آوري در فضاي مناسب قرار مي‌گيرد. بدليل مقاومت اوليه بسيار خوب موزاييكهاي پليمري امكان ارسال آنها براي نصب پس از 24 ساعت فراهم مي‌باشد.

ترکيبات پليمری و افزودنيهای شيميايی (رزين سمنت پلاست) چسبندگي بين تمام اجزاء را ايجاد كرده و مقاومت مصالح موزاييك پليمري را تامين نموده و رنگ‌دانه‌ها كه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محيطهاي قليايي مي‌باشد رنگ مورد نظر را به اين مصالح می‌دهد.

 

 1. مشخصات ظاهری انواع موزاييك سنتي:

  1. موزاييک سيمانی: موزاييکی که در سطح رويه فاقد سنگ دانه های تزئينی است و تنها دارای شيار و طرحهای ساده است.

  2.  موزاييک سنگ دار: موزاييکی است که در سطح رويه ی آن از سنگ های تزئينی استفاده شده است و به سه صورت شياردار (طرح دار) ، صاف، شسته ساخته می شود و برحسب اندازه و قطر دانه های سنگی قابل مشاهده به 5 دسته تقسيم می شوند.

  3. موزاييک شياردار:  موزاييکی است که در سطح رويه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده و به عنوانه فرش کف پياده رو و محوطه استفاده می شود.

  4. موزائيک شسته: موزائيکی است که در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمايان ست.

  5.  موزائيک پلاکی: موزائيکی است که در سطح رويه آن مصالح ساختمانی سخت و صيقل پذير وجود دارد و اندازه اين سنگها برحسب ابعاد موزائيک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می شود.

 

 1. مشخصات ظاهری موزاييك پليمري:

  1. رنگ: با توجه به استفاده از رنگدانه‌هاي شيميايي در تركيب موزاييك پليمري، امكان توليد موزاييك در رنگهاي بسيار متنوع فراهم شده است. رنگدانه‌ها (پيگمنت ها) دارای رنگ های مختلف از قبیل مشکی، سفيد ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبي و سبز (اکسید کروم) مي‌باشند كه علاوه بر مصرف در توليد سنگ مصنوعي در صنايع رنگ، پلاستیک و ساختمان نيز مصرف مي‌شوند.

  2. طرح: با توجه به توليد طرحهاي بسيار متنوع قالبهاي پليمري (ABS) امكان توليد موزاييك در طرحهاي بسيار متنوع فراهم شده است.(شركت درنيكا صنعت تا كنون بيش از 200 طرح متنوع قالب پليمري مخصوص توليد سنگ مصنوعي را توليد و به بازار ايران و كشورهاي خاورميانه ارائه نموده است.(

 

 1.  موارد استفاده موزاييك:

موزاييكها كاربرد بسيار وسيعي دارند و بطور مثال ميتوان به موارد زير اشاره نمود:

کفپوش بتني پياده رو،  پوشش كف حياط، سنگ پشت بام، سنگ فرش باغ، سنگ فرش حياط، سنگ فرش حياط خانه، سنگ فرش حياط منزل، سنگ فرش حياط ويلا، سنگ فرش معابر، سنگ کف پاركينگ، سنگ کف حیاط، کفپوش بتني، كفپوش محوطه ويلا، موزاییک پشت بام، موزاييک حياط خانه، موزاييک حياطي، موزاييک کف حياط

موزاييكهاي پليمري علاوه بر استفاده به عنوان سنگ كف، بدليل تنوع آنها در رنگ و طرح كاربردهاي بسيار متفاوتي ايجاد نموده‌اند. به عبارت ديگر علاوه بر كاربردهاي فوق در موارد زير نيز قابل استفاده مي‌باشند:

سنگ مصنوعی نمای ساختمان، سنگ بادبر، نمای ساختمان ویلایی، سنگ نما، سنگ انتیک دکوراسیون داخلی، سنگ دکوراتیو، انواع نمای ساختمان مسکونی، سنگ نمای آنتیک، نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ویلا، سنگ دکوراتیو نما، سنگهای تزئینی داخل ساختمان، نماهای سنگی ساختمان، سنگ های تزئینی ساختمان، سنگ آنتیک مصنوعی، نماي خارجي ويلا، نمای آجر و سنگ، نمای حیاط ساختمان، سنگ مصنوعی، نمای بیرون ساختمان، سنگهای تزئینی دیوار، سنگ ساختمانی، سنگ نماي ديوار ويلا، نمای خارجی ساختمان، سنگ دیوار، سنگ سمنت پلاست، سنگ تزئینی دیوار ويلا، نمای سنگ ساختمان، سنگ آنتيك پشت تلويزيون، سنگ مصنوعی سمنت پلاست، نماي سنگي ويلا

 1. قيمت موزاييك:

موزاييكها از تنوع قيمت بسيار خوبي برخوردار مي‌باشند و با ورود موزاييكهاي پليمري بر اين تنوع قيمت افزوده شده است. بدليل استفاده از تكنولوژي فوق روان كننده ها در توليد موزاييك پليمري و كاهش زمان و عمليات عمل آوري و سبكتر بودن موزاييكهاي پليمري هم اكنون محصولات درنيكا سنگ با قيمت بسيار مناسبي در بازار تهران در دسترس مي‌باشد. براي دريافت ليست قيمت موزاييك پليمري مي‌توانيد با شركت درنيكا سنگ توليد كننده تخصصي سنگ پليمري تماس حاصل فرماييد.