مقایسه موزاییک پلیمری با موزاییک حیاطی پرسی رایج در ایران

مقایسه موزاییک پلیمری با موزاییک حیاطی  پرسی رایج در ایران

در این مقاله سعی شده است موزاییک پلیمری یا سنگ مصنوعی درنیکا با موزاییکهای حیاطی رایج در ایران از جهات مختلف (تکنولوژی ساخت ، مشخصات و غیره) مقایسه گرددد . برای این منظور  ابتدا بطور مجزا موزاییکهای حیاطی رایج در ایران و نیز موزاییک پلیمری تشریح و در ادامه مقایسه این محصولات ارائه شده است.

 

انواع موزاییک پلیمری با قیمت مناسب

موزاییک پلیمری در طرح و قیمت متنوع

 

آشنایی با موزاییکهای حیاطی پرسی رایج در ایران

موزائیک حیاطی پرسی، کفپوشی است متراکم ، در حقیقت یک جور بتن است که تراکم خود را از طریق فشار پرسی به دست می آورد و از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون وجود دارد.

موزائیک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می باشد ولی متاسفانه در کشور ما هیچ گونه مطالعاتی وسیعی بر روی آن صورت نگرفته است.لازم به ذکر است که موزائیک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده می باشد.

به طور کلی موزائیک حیاطی رایج از دو سطح تشکیل شده است :

 

1.      لایه رویه و یا رنگ موزائیک :

این لایه که نقش موزائیک را تشکیل می دهد و در آن از پودر سنگ ، سیمان، آب ،سنگدانه‌های رنگی و رنگهای معدنی استفاده شده است .

2.      لایه زیرین یا نارین:

این لایه از موزائیک دارای ضخامت بیشتری نسب به لایه رویه می باشد نقش تحمل فشار را نیز بر عهده دارد. و مانند لایه رویه از سیمان ،آب و ماسه تشکیل شده است.

 

روش تولید موزائیک پرسی : 

پس از تهیه مخلوط مواد اولیه (میکس)، آنرا در قالب فلزی ریخته و با اعمال فشار به کمک دستگاه پرس باعث ایجاد تراکم در موزائیک می شود. میزان فشار بسته به ابعاد و نوع سنگ دانه های به کار رفته متغییر می باشد. موزائیک هایی که از این طریق تولید می شوند حتما نیاز به ساب خوردن دارند.(دو قشری)

برخی از موزاییکهای حیاطی رایج بصورت رنگی (رنگ قرمز و زرد) تولید میشوند. برای ایجاد رنگ از رنگهای معدنی اخرا (خاک سرخ هماتیت) و گل ماش استفاده می‌شود.

موزاییک پلیمری چیست؟

موزاییک پلیمری نوعی از موزاییک است که ابتدا توسط شرکت درنیکا سنگ نامگذاری شد. شرکت درنیکا سنگ در سال 1390 در تهران تاسیس شد و همزمان با تاسیس مبادرت به انتقال تکنولوژی و تجهیزات صنعتی ساخت سنگ و موزاییک پلیمری از شرکت سیستروم روسیه کرد. کارخانه تولید سنگ و موزاییک پلیمری این شرکت از سال 1391 در زمینی به مساحت 600 متر مربع تاسیس شد. انواع موزاییک پلیمری، انواع موزاییک حیاطی، انواع سنگ فرش و کفپوش بتنی، انواع موزاییک واش بتن، سنگ آنتیک و دکوراتیو، سنگ نما، آجر دکوراتیو سبک، نماهای دکوراتیو و سنگ آنتیک داخل و بیرون ساختمان، سنگ پله و زیر پله، قرنیز و صراحی و جدول از انواع محصولاتی است که این شرکت تولید و به بازار عرضه می‌کند.

اما موزاییک پلیمری چیست؟ قبل از اینکه پاسخ این سوال داده شود بهتر است بدانیم که موزاییک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ موزاییک یک نوع بتن متراکم است که توسط فشار پرسی یا ویبره متراکم شده است. موزاییک‌ها را می‌توان به چهار نوع تک لایه، دو لایه، پلیمری و واش بتن یا شسته تقسیم بندی کرد که هر کدام ویژگی‌ها و خصوصیت‌های خاص خودشان را دارند. موزاییک پلیمری یک نوع موزاییک است که از ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، رزین سمنت پلاستیک (فوق روان کننده پلی کربوکسیلات)، رنگدانه‌های شیمیایی و آب تشکیل شده است. این نوع از موزاییک از دیگر انواع آن متراکم‌تر است که از طریق فرایند پلیمریزاسیون و لرزش روی میز ویبره تراکم خود را به دست آورده است.

نمونه‌هایی از موزاییک پلیمری

نمونه‌هایی از موزاییک پلیمری

آشنایی با موزاییکهای پلیمری

مواد اصلی تشکیل دهنده موزاییک پلیمری عبارتست از:

 • ماسه با دانه بندی و جنس مناسب و ریزدانه بسیار کم
 • سیمان پرتلند معمولی
 • رزین سنگ مصنوعی  (فوق روان کننده‌های پلی کربوکسیلات)
 • رنگدانه‌های شیمیایی یا پیگمنت ها (دارای رنگ های مختلف از قبیل: مشکی، سفید ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبی و سبز(اکسید کروم) می‌باشند که علاوه بر مصرف در تولید موزاییک پلیمری در صنایع رنگ، پلاستیک و کاشی نیز مصرف می‌شوند)
 • آب
 • و افزودنیهای مجاز دیگر

ترکیبات پلیمری و افزودنیهای شیمیایی و معدنی (فوق روان کننده ها و سیمان) چسبندگی بین تمام اجزاء را ایجاد کرده و مقاومت موزاییک پلیمری را تامین نموده و  رنگ‌دانه‌ها که مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیطهای قلیایی می‌باشد رنگ مورد نظر را به این مصالح می‌دهد. ترکیبی که از این راه به دست می‌آید در قالب‌هایی از جنس سیلیکان، ABS و لاستیک با طرحهای بسیار متنوع ریخته می‌شود.

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییک پلیمری تولید شده با این روش ارائه شده است:

 

پارامتر

مصالح ساختماني نوين "درنیکا سنگ"

مقاومت فشاري kg/cm2

1000- 600

مقاومت كششي kg/cm2

150-60

مقاومت سايشي g/cm2

كمتر از 4/0

مقاومت دمايي cycles

500

جذب آب %

كمتر از 3

دانسيته kg/m3

2200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مزایای موزاییک پلیمری نسبت به موزاییک حیاطی  پرسی رایج در ایران

1.     تنوع رنگ: در موزاییکهای پلیمری بدلیل امکان استفاده از رنگدانه‌های شمیایی با رنگهای متنوع ، تنوع رنگ بسیار زیاد است، ولی در موزاییکهای سنتی رنگهای قرمز و زرد بیشتر تولید می‌گرددو  بدلیل آنکه از فوق روان کننده ها استفاده نمی‌شود امکان استفاده از رنگدانه وجود ندارد. رنگدانه‌های شیمیایی بسیار ریز بوده و فقط در صورت استفاده از فوق روان کننده ها می‌توان آنها رادر مخلوط پخش نمود.

تنوع رنگ بسیار زیاد موزاییک‌های پلیمری

تنوع رنگ بسیار زیاد موزاییک‌های پلیمری

2.      موزاییک ضد سایش: در موزاییک ویبره ای  به دلیل مقاومت پایین لایه رویی و ساب خوردن آن و همچنین استفاده از رنگدانه‌های معدنی در لایه رویه و یا رنگ موزاییک ، مقاومت سایشی کم می‌باشد. در صورت اجرای مناسب موزاییکهای سنتی ، معمولا" اولین مشکل ایجاد شده در آنها فرسایش سطح آنها می‌باشد که زیبایی آنها را از بین می‌برد. همچنین پس از فرسایش سطحی لایه زیرین در معرض دید قرار می‌گیرد که در آن از رنگ استفاده نشده است و زیبایی موزاییک دچار مشکل می‌گردد. در موزاییکهای پلیمری بدلیل استفاده از رنگدانه‌های شیمیایی مقاومت سایشی سنگ چندان کاهش نمی‌یابد. در برخی رنگه نیز حتی این مقاومت افزایش می‌یابد. خوشبختانه امکان استفاده از رنگدانه‌ها تنها با کمک این شاهکار مهندسی یعنی استفاده از فوق روان کننده‌ها فراهم شده است.

موزاییک پلیمری مقاوم و ضد سایش

موزاییک ضد سایش درنیکا سنگ

3.      موزاییک ضد سرما: هر چقدر تراکم موزاییک بیشتر باشد در شرایط یخبندان مقاومتر می‌باشد. در موزاییک پرسی میزان تراکم وابسته به میزان فشار دستگاه پرس می‌باشد. در موزاییک پلیمری با افزایش درصد مواد پلیمری می‌توان به تراکم بالا دست یافت. در بتنهای خود متراکم (SCC) که با مقاومت و تراکم بسیار بالا تولید می‌شوند نیز این امکان تنها با استفاده از فوق روان کننده‌ها فراهم می‌گردد. هم اکنون تراکم موزاییکهای پلیمری تولید شده در سطح کشور نسبت به موزاییکهای سنتی رایج بیشتر بوده و کاملا" قابل تشخیص می‌باشد. برای تشخیص آن کافیست ضربه‌ای به موزاییک وارد نموده و به صدای آن گوش دهید. همچنین بدلیل امکان افزایش تراکم و مقاومت موزاییکهای پلیمری امکان تولید با ضخامت کمتر فراهم شده است که می‌تواند در پشت بام استفاده گردد. بنابراین جهت مقابله با ترک خوردن موزاییک در شرایط یخبندان، استفاده از موزاییکهای پلیمری در مناطق سردسیر بسیار توصیه می‌گردد.

4.      تنوع طرح: موزاییکهای پلیمری در طرحهای بسیار متنوع تولید می‌گردد که دلیل آن روش تولید آن می‌باشد. در موزاییک سنتی بدلیل تولید به روش پرسی امکان ایجاد تنوع در طرح وجود ندارد.

 

موزاییک پليمري طرح گرونا جلوه زیبایی ، هنر و مهندسي

موزاییک پليمري طرح گرونا جلوه زیبایی ، هنر و مهندسي

معایب موزاییک پلیمری

تولید موزاییک پلیمری با کیفیت مناسب و بدون عیب نیاز به مواد اولیه خوب، کنترل کیفی در مراحل تولید و نگهداری قبل از اجرا می‌باشد. تولید موزاییک پلیمری با کیفیت به دلایل زیر نیاز به تجربه بالا دارد:

 1. حساسیت محصول تولیدی به درصد مواد اولیه به ویژه فوق روان کننده و آب
 2. حساسیت محصول تولیدی به زمان میکس کردن مواد اولیه و ترتیب اضافه کردن آنها
 3. حساسیت زیاد به کیفیت و نوع فوق روان کننده بویژه درصد مواد جامد فوق روان کننده
 4. حساسیت زیاد به کیفیت و مقدار رنگدانه در طرح اختلاط
 5. ترد شدن موزاییک در صورت استفاده از پودر سنگ یا وجود خاک در ماسه

 

لذا یکی از معایب موزاییک پلیمری تولید مشکل و حساس آن می‌باشد که موزاییک سازان سنتی را به چالش کشیده است. موزاییک سازان سنتی عادت به این همه حساسیت نداشته و در ترکیب خود از پودر سنگ استفاده میکنند که به شدت کیفیت موزاییک پلیمری را کاهش می‌دهد. چنانچه در تولید موزاییک پلیمری از پودر سنگ استفاده شود محصول تولیدی ترد بوده و طی زمان دچار ترک خوردگی می‌گردد. کنترل این موضوع نیز با مقایسه موزاییک پلیمری با کیفیت با موزاییکهای تولیدی توسط موزاییک سازان سنتی امکانپذیر می‌باشد.