مقايسه موزاييك پليمري (سنگ مصنوعي پليمري) با موزاييكهاي رايج در ايران

مقايسه موزاييك پليمري (سنگ مصنوعي پليمري) با موزاييكهاي رايج در ايران

در اين مقاله سعي شده است موزاييكهاي پليمري (سنگ مصنوعي پليمري) توليد شده توسط شركت فني مهندسي درنيكا سنگ با موزاييكهاي رايج در ايران از جهات مختلف (تكنولوژي ساخت ، مشخصات و غيره) مقايسه گرددد . براي اين منظور  ابتدا بطور مجزا موزاييكهاي رايج در ايران و نيز موزاييكهاي پليمري تشريح و در ادامه مقايسه اين محصولات ارائه شده است.

 1. آشنايي با موزاييكهاي رايج در ايران

موزائیک کف پوشی است متراکم ، در حقيقت يک جور بتن است که تراکم خود را يا از طريق فشار پرسی و يا از طريق لرزش به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون وجود دارد.

موزائیک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می باشد ولی متاسفانه در کشور ما هیچ گونه مطالعاتی وسیعی بر روی آن صورت نگرفته است.لازم به ذکر است که موزائیک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده می باشد.

به طور کلی موزائیک از دو سطح تشکيل شده است :

 • لايه رويه و يا رنگ موزائیک :

اين لايه که نقش موزائیک را تشکيل می دهد و در آن از پودر سنگ ، سيمان، آب و از ترکيبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است .

 • لايه زيرين يا نارين:

اين لايه از موزائيک دارای ضخامت بيشتری نسب به لايه رويه می باشد نقش تحمل فشار را نيز بر عهده دارد. و مانند لايه رويه از سيمان ،آب و ماسه تشکيل شده است.

روشهای توليد موزائيک :

1 ) روش پرسی

در اين مورد اعمال فشار با استفاده از دستگاه پرس باعث ايجاد تراکم در موزائيک می شود. که اين فشار بسته به ابعاد و نوع سنگ دانه های به کار رفته متغيير می باشد. موزائیک هايی که از اين طريق توليد می شوند حتما نياز به ساب خوردن دارند.( دو قشری)

2 )  روش ويبره ای

در اين مورد اصلا فشاری وجود ندارد و عمل تراکم و يکنواخت سازی به کمک دستگاه لرزاننده انجام می گيرد و معمولا به علت داشتن سطحی صاف نياز به ساب ندارد اما نوعی از موزائيک های ويبره ای هستند که در آنها سنگ تزيينی به کار رفته است و عمل سايش بر روی آنها انجام می گيرد.( تک قشری)

 انواع موزائیک:

1)     موزائیکهاي گرانيتی و معمولی

2)     موزائیک های ويبره ای:

موزائیکهای تک لايه ای بدون ساب خوردن و فشار پرسی می باشد و برای توليد آن به دستگاه های پيچيده ای نياز ندارد . تنها یک هم زن ،یک دزاتور (پيمانه کن ) و یک تسمه نقاله به طول 10_12 مجهز به ويبراتور کافی است . 

روش توليد آن بدين ترتيب است که مواد پس از مخلوط شدن توسط پيمانه کن به ميزان مورد نياز هر قالب ، درون قالبهای لاستيکی ريخته می شوند و بر روی نوار نقاله  قرار می گيرند که اين نوار لرزان است و با ويبره کردن مواد باعث خارج شدن هوای از بين مواد موزائیک می شود و قالب ها را به مدت 5 ساعت می گذارند خشک شود سپس قالبها را جدا می کنند و موزايک ها را درون آب می خوابانند و بعد بسته بندی می کنند.

 • موزائیک شسته:

توليد اين موزائیک مانند موزائیک های گرانيتی و معمولی می باشد با اين تفاوت که مدتی که موزائیک در گرمخانه می مانند تا آب فيزکی خود را از دست بدهد  5 ساعت می باشد و پس از آن در زمان ساب نيز به صورت متفاوتی با موزائیک عادی ساب می خورند بدين گونه که در دستگاه ساب آنها به جای کله  های ساب (سنگ سمباده) فرچه های سيمی است که در 3 مرحله که به ترتيب از زبر به نرم قرار گرفته اند موزائیک ها را پرداخت می کنند و در زمان ساب نيز آب با فشار بر روی موزائیک ها پاشيده می شود.

 • موزائیک ها تک لايه ای:

نوع ديگر موزائیک وجود دارد که بيشتر در کشورهای آلمان و ايتاليا توليد شده و استفاده می شود .اين موزائیک تک لايه بوده و به علت وزن کم در ساختمانهای چندين طبقه ازآن استفاده می شود  اين نوع موزائیک فاقد قسمت زيرين يا نارين است و در آن سنگ دانه های بسيار ريز استفاده شده است ولی به طور کلی روش توليد آن مانند موزائیک گرانيتی می باشد و در قسمت پرس نيز در زير پرس کانالهايي وجود دارد که بر روی آن فيلتر است که پرس شده و آب آن کاملا خارج می شود.

طبقه بندی موزائیک ها بر اساس شکل ظاهری و نمای سطح رويه :

1)     موزائیک سيمانی:  موزائیکی که در سطح رويه فاقد سنگ دانه های تزئينی است و تنها دارای شيار و طرحهای ساده است.

 2)     موزائیک سنگ دار: موزائیکی است که در سطح رويه ی آن از سنگ های تزئينی استفاده شده است و به 3 صورت شياردار(طرح دار)، صاف، شسته ساخته می شود و برحسب اندازه و قطر دانه های سنگی قابل مشاهده به 5 دسته تقسيم می شوند.

 3)     موزائیک شياردار: موزائیکی است که در سطح رويه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده و به عنوانه فرش کف پياده رو و محوطه استفاده می شود.

 4)     موزائيک شسته : موزائيکی است که در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمايان ست.

 5)     موزائيک پلاکی: موزائيکی است که در سطح رويه آن مصالح ساختمانی سخت و صيقل پذير وجود دارد و اندازه اين سنگها برحسب ابعاد موزائيک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می شود.

 1. آشنايي با موزاييك پليمري (سنگ مصنوعي پليمري) توليد شده توسط شركت فني مهندسي درنيكا سنگ

سنگهاي ساختماني نوين " سنگ پليمري" يكي از شاهكارهاي مهندسي در قرن حاضر بوده كه تحول عظيمي را در زمينه توليد سنگهاي مصنوعي با كيفيت منحصر به فرد فراهم نموده است. دليل اين ادعا دريافت گواهينامه‌هاي مختلف و نشانهاي طلا توسط مخترع اين تكنولوژي (شركت سيستروم روسيه) مي‌باشد كه شما را به مطالعه وب سايت اين شركت و مشاهده مدالهاي افتخار دعوت مي‌نمايم (شركت سيستروم نام اين محصولات را مرمر ساخته شده از بتن انتخاب نموده استMarble made of concrete). (http://www.sistrom.com/?pageId=1&lang=2)

مواد اصلي تشكيل دهنده سنگهاي پليمري عبارتست از: ماسه ، سيمان ، رزين ، رنگدانه‌هاي شيميايي و آب

ترکيبات پليمری و افزودنيهای شيميايی (رزين و غيره) چسبندگي بين تمام اجزاء را ايجاد كرده و مقاومت مصالح پليمري را تامين نموده و  رنگ‌دانه‌ها كه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محيطهاي قليايي مي‌باشد رنگ مورد نظر را به اين مصالح می‌دهد. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان و پليمر با طرحهاي بسيار متنوع ريخته می‌شود.

 

در جدول زير برخي از مشخصات فيزيكي و مكانيكي سنگهاي ساختماني نوين  "درنيكا سنگ" توليد شده با اين روش ارائه شده است:

پارامتر

مصالح ساختماني نوين "درنيكا سنگ"

مقاومت فشاري kg/cm2

 1000- 600

مقاومت كششي kg/cm2

150-60  

مقاومت سايشي g/cm2

كمتر از 4/0

مقاومت دمايي cycles

500

جذب آب %

كمتر از 3

دانسيته kg/m3

2200   

 1. مقايسه موزاييك پليمري (سنگ مصنوعي درنيكا) با موزاييكهاي رايج در ايران

مزيتهاي موزاييك پليمري (سنگ مصنوعي) توليد شده توسط شركت فني مهندسي درنيكا سنگ نسبت به مصالح رايج در صنعت ساختمان ايران:

 • بسيار مقاومتر از مصالح رايج بدليل فرمولاسيون خاص و استفاده از تكنولوژيهاي نوين (مقاومتي در حدود 3 برابر بتن)

 • بسيار سبكتر و در نتيجه كار با آن آسانتر بدليل وزن مخصوص پايينتر (امكان تهيه موزاييك با ضخامت كمتر بدليل مقاومت كافي و درنتيجه كاهش وزن موزاييك)

 • بسيار ارزانتر بدليل استفاده از تكنولوژي خاص اختراع شده توسط شركت سيستروم كه فرآيند توليد را بسيار آسان نموده است.

 • امكان توليد مصالح مورد نياز در طرحها و رنگهاي متنوع با استفاده از قالب با طرحهاي متنوع (هم اكنون شركت درنيكا صنعت اسرار سنگهاي مذكور را در حدود 20 رنگ مختلف و بيش از 30 طرح متنوع توليد و به بازار ارائه مي‌نمايد.)

 • امكان توليد بر اساس نوع و شرايط مصرف (استفاده در فضاي بيروني و يا داخلي ساختمان ، كف ، ديوار ، نما ، دكوراتيو و غيره) با تغيير فرمولاسيون مواد تركيبي و قالبهاي متنوع. (هم اكنون شركت درنيكا صنعت اسرار محصولات بسيار متنوع سنگهاي مصنوعي سمنت پلاست را شامل: سنگ نما, سنگ آنتیک و دکوراتیو, موزاییک, سنگ فرش, کفپوش, قرنیز, پله, زير پله و جدول توليد و به بازار ارائه مي‌نمايد.)

 • عدم نياز به برشكاري زياد بدليل وجود محصولات در سايزهاي مختلف

 • نصب بسيار آسان و عدم نياز به استفاده از تجهيزات خاص براي جلوگيري از ريزش با در نظر گرفتن تمهيدات خاص در حين قالب‌گيري