مقايسه موزاییک پلیمری (سنگ مصنوعي پليمري) با موزاييكهاي رايج در ايران

مقايسه موزاییک پلیمری (سنگ مصنوعي پليمري) با موزاييكهاي رايج در ايران

در اين مقاله سعي شده است موزاییک پلیمری (سنگ مصنوعي پليمري) توليد شده توسط شركت فني مهندسي درنيكا سنگ با موزاييكهاي رايج در ايران از جهات مختلف (تكنولوژي ساخت ، مشخصات و غيره) مقايسه گرددد . براي اين منظور  ابتدا بطور مجزا موزاييكهاي رايج در ايران و نيز موزاييكهاي پليمري تشريح و در ادامه مقايسه اين محصولات ارائه شده است.

آشنايي با موزاييكهاي رايج در ايران

موزاییک کف پوشی است متراکم. در حقيقت يک جور بتن است.  تراکم خود را يا از طريق فشار پرسی و يا از طريق لرزش به دست می آورد. از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون وجود دارد.

موزائیک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می باشد. متاسفانه در کشور ما هیچ گونه مطالعاتی وسیعی بر روی آن صورت نگرفته است. لازم به ذکر است که موزائیک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده می باشد.

به طور کلی موزاییک از دو سطح تشکيل شده است :

 • لايه رويه و يا رنگ موزائیک :

اين لايه نقش موزائیک را تشکيل می دهد. در آن از پودر سنگ ، سيمان، آب و از ترکيبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است .

 • لايه زيرين يا نارين:

اين لايه از موزاییک دارای ضخامت بيشتری نسب به لايه رويه می باشد نقش تحمل فشار را نيز بر عهده دارد. مانند لايه رويه از سيمان ،آب و ماسه تشکيل شده است.

روشهای توليد موزائیک:

1 ) روش پرسی

در اين مورد اعمال فشار با استفاده از دستگاه پرس باعث ايجاد تراکم در موزائيک می شود. اين فشار بسته به ابعاد و نوع سنگ دانه های به کار رفته متغيير می‌باشد. موزائیک هايی که از اين طريق توليد می‌شوند حتما نياز به ساب خوردن دارند. (دو قشری)

2 )  روش ويبره ای

در اين مورد اصلا فشاری وجود ندارد و عمل تراکم و يکنواخت سازی به کمک دستگاه لرزاننده انجام می گيرد. معمولا به علت داشتن سطحی صاف نياز به ساب ندارد. اما نوعی از موزائيک های ويبره ای هستند که در آنها سنگ تزيينی به کار رفته است و عمل سايش بر روی آنها انجام می گيرد. (تک قشری)

 انواع موزاییک:

1)     گرانيتی و معمولی

2)     ويبره ای

موزائیکهای تک لايه ای بدون ساب خوردن و فشار پرسی می باشد. برای توليد آن به دستگاه های پيچيده ای نياز ندارد. تنها یک هم زن ،یک دزاتور (پيمانه کن ) و یک تسمه نقاله به طول 10_12 مجهز به ويبراتور کافی است.

روش توليد آن بدين ترتيب است که مواد پس از مخلوط شدن توسط پيمانه کن به ميزان مورد نياز هر قالب ، درون قالبهای لاستيکی ريخته می شوند. سپس بر روی نوار نقاله  قرار می گيرند که اين نوار لرزان است. ويبره کردن باعث خارج شدن هوای از بين مواد موزائیک می شود. قالب ها را به مدت 5 ساعت می گذارند خشک شود. سپس قالبها را جدا می کنند و موزايک ها را درون آب می خوابانند. بعد بسته بندی می کنند.

 • موزائیک شسته:

توليد اين موزاییک مانند موزائیک های گرانيتی و معمولی می باشد. با اين تفاوت که مدتی که موزائیک در گرمخانه می مانند تا آب فيزکی خود را از دست بدهد  5 ساعت می باشد. پس از آن در زمان ساب نيز به صورت متفاوتی با موزائیک عادی ساب می خورند. بدين گونه که در دستگاه ساب آنها به جای کله  های ساب (سنگ سمباده) فرچه های سيمی است. سپس در 3 مرحله که به ترتيب از زبر به نرم قرار گرفته اند موزائیک ها را پرداخت می کنند. در زمان ساب نيز آب با فشار بر روی موزائیک ها پاشيده می شود.

 • موزائیک ها تک لايه ای:

نوع ديگر موزاییک وجود دارد که بيشتر در کشورهای آلمان و ايتاليا توليد شده و استفاده می شود. اين موزائیک تک لايه بوده و به علت وزن کم در ساختمانهای چندين طبقه ازآن استفاده می شود. اين نوع موزائیک فاقد قسمت زيرين يا نارين است و در آن سنگ دانه های بسيار ريز استفاده شده است.  ولی به طور کلی روش توليد آن مانند موزائیک گرانيتی می باشد. در قسمت پرس نيز در زير پرس کانالهايي وجود دارد که بر روی آن فيلتر است که پرس شده و آب آن کاملا خارج می شود.

طبقه بندی موزائیک ها بر اساس شکل ظاهری و نمای سطح رويه :

1)     موزاییک سيمانی:  موزائیکی که در سطح رويه فاقد سنگ دانه های تزئينی است و تنها دارای شيار و طرحهای ساده است.

 2)     موزاییک سنگ دار: موزائیکی است که در سطح رويه ی آن از سنگ های تزئينی استفاده شده است. به 3 صورت شياردار(طرح دار)، صاف، شسته ساخته می شود. برحسب اندازه و قطر دانه های سنگی قابل مشاهده به 5 دسته تقسيم می شوند.

 3)     موزائیک شياردار: موزائیکی است که در سطح رويه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده و به عنوانه فرش کف پياده رو و محوطه استفاده می شود.

 4)     موزائيک شسته : موزائيکی است که در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمايان ست.

 5)     موزائيک پلاکی: موزائيکی است که در سطح رويه آن مصالح ساختمانی سخت و صيقل پذير وجود دارد. اندازه اين سنگها برحسب ابعاد موزائيک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می شود.

 

آشنايي با موزائیک پلیمری (سنگ مصنوعي پليمري) توليد شده توسط شركت فني مهندسي درنيكا سنگ

سنگهاي ساختماني نوين " سنگ پليمري" يكي از شاهكارهاي مهندسي در قرن حاضر می‌باشد. تولید این محصولات تحول عظيمي را در زمينه توليد سنگهاي مصنوعي با كيفيت منحصر به فرد فراهم نموده است.

موزاییک پلیمری نوعی از موزاییک است که ابتدا توسط شرکت درنیکا سنگ نامگذاری شد. شرکت درنیکا سنگ در سال 1390 در تهران تاسیس شد و همزمان با تاسیس مبادرت به انتقال تکنولوژی و تجهیزات صنعتی ساخت سنگ و موزاییک پلیمری از شرکت سیستروم روسیه کرد. کارخانه تولید سنگ و موزاییک پلیمری این شرکت از سال 1391 در زمینی به مساحت 600 متر مربع تاسیس شد. انواع موزاییک پلیمری، انواع موزاییک حیاطی، انواع سنگ فرش و کفپوش بتنی، انواع موزاییک واش بتن، سنگ آنتیک و دکوراتیو، سنگ نما، آجر دکوراتیو سبک، نماهای دکوراتیو و سنگ آنتیک داخل و بیرون ساختمان، سنگ پله و زیر پله، قرنیز و صراحی و جدول از انواع محصولاتی است که این شرکت تولید و به بازار عرضه می‌کند.

مواد اصلي تشكيل دهنده سنگ و موزاییک پلیمری عبارتست از: ماسه ، سيمان ، رزين ، رنگدانه‌هاي شيميايي و آب

ترکيبات پليمری و افزودنيهای شيميايی (رزين و غيره) چسبندگي بين تمام اجزاء را ايجاد كرده و مقاومت مصالح پليمري را تامين می‌نماید. رنگ‌دانه‌ها كه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محيطهاي قليايي مي‌باشد رنگ مورد نظر را به اين مصالح می‌دهد. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان و پليمر با طرحهاي بسيار متنوع ريخته می‌شود. تعدادي از طرحهاي موزاييك پليمري در تصاوير زير مشاهده مي‌گردد:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در جدول زير برخي از مشخصات فيزيكي و مكانيكي سنگهاي ساختماني مدرن "درنيكا سنگ" توليد شده با اين روش ارائه شده است:

پارامتر

موزاییک پلیمری "درنيكا سنگ"

مقاومت فشاري kg/cm2

 1000- 600

مقاومت كششي kg/cm2

150-60  

مقاومت سايشي g/cm2

كمتر از 4/0

مقاومت دمايي cycles

500

جذب آب %

كمتر از 3

دانسيته kg/m3

2200   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ویژگی‌های موزاییک پلیمری چیست؟

از ویژگی‌های موزاییک پلیمری می‌توان به مقاومت و دوام بالای آن اشاره کرد. از آنجایی که این نوع از موزاییک بسیار فشرده شده است و از مواد مختلف و با تکنولوژی و دستگاه‌های پیشرفته ساخته شده است؛ از دوام بالایی برخوردار است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این نوع از موزاییک نفوذ کم آب به داخل آن است. از آنجایی که موزاییک‌ها از شن و ماسه و بتن ساخته می‌شوند؛ آب می‌تواند در دراز مدت باعث حل شدن و تحلیل رفتن مواد سازنده‌ی آنها شود و موزاییک ترک بخورد و بشکند و کیفیت خود را از دست بدهد. اما جذب آب در این نوع از موزاییک کمتر از 3 درصد است و این مسئله از مهمترین ویژگی‌های این نوع موزاییک محسوب می‌شود. همچنین استفاده از این موزاییک برای حیاط و فضاهای بیرونی مناطق سردسیر و کوهستانی و مناطقی که هوای سردی در زمستان دارند توصیه می‌شود؛ چرا که از ترکیبات و فناوری پیشرفته‌ای ساخته شده است که از مقاومت خوبی در برابر سرما و یخ زدگی برخوردار باشد.

کاربرد موزاییک پلیمری در کجاست؟

از موزاییک پلیمری می‌توان برای پیاده روها، حیاط، معابر و ... با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیات مناسب و خوبی که دارد؛ استفاده کرد. این نوع از موزاییک تحت فشار زیاد از جنس شن، ماسه و بتن ساخته شده است و می‌تواند به اشکال مختلف در قالب و رنگ‌های متنوع و دلخواه ساخته شود. بنابراین می‌توان آن را متناسب با نوع طراحی نما و رنگ‌های آن طراحی کرد و مورد استفاده قرار داد. عمر مفید این نوع از موزاییک‌ها بالاست و در برابر سرما و یخ زدگی مقاوم هستند. بنابراین برای حیاط و معابر که بیشتر با آب و سرما و یخ زدگی در ارتباط است؛ بهترین گزینه است.

 

موزاییک پلیمری بهترین انتخاب برای کف سازی حیاط است

موزاییک پلیمری بهترین انتخاب برای کف سازی حیاط است

مزایای موزاییک پلیمری چیست؟

استفاده از موزاییک پلیمری مزایای زیادی دارد. از مزایای موزاییک پلیمری نسبت به دیگر انواع موزاییک و بتن می‌توان به مقاومت و استحکام بالای آن اشاره کرد. این مقاومت و استحکام بالای حدود 3 برابری نسبت به بتن به دلیل استفاده از مواد و مصالح با کیفیت و تکنولوژی و دستگاه‌های نوین و پیشرفته است. مصرف کننده و خریدار با خرید این نوع موزاییک سود می‌کند؛ چرا که مجبور نیست پس از گذشت مدتی آنها را تعمیر کرده یا با موزاییک‌های جدید جایگزین کند بنابراین شاید قیمت خرید این نوع از موزاییک نسبت به دیگر انواع موزاییک بتن بیشتر باشد اما به دلیل عمر مفید بالاتر در نهایت برای مصرف کننده خریدی به صرفه محسوب می‌شود. نصب و نگهداری این نوع از موزاییک به دلیل وزن کمتر، آسانتر است و در هنگام نصب کمتر دچار شکستگی می‌شود و نصاب هزینه‌ی کمتری برای نصب از خریدار می‌گیرد. همچنین به دلیل اینکه می‌توان این نوع از موزاییک را در سایزهای مختلف تولید کرد و به دلیل استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و تنوع سایز، به وسایل و تجهیزات اضافی برای نصب نیاز ندارد و به راحتی و آسانی نصب می‌شود. از دیگر مزایای این نوع از موزاییک نسبت به سایر موزاییک‌ها امکان استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و مورد نظر و درخواست مشتری و امکان استفاده‌ی چند منظوره‌ی آنها به عنوان موزاییک حیاط خانه، سنگ کف، سنگ فرش حیاط خانه و سنگ مصنوعی اشاره کرد.

قیمت موزاییک پلیمری به دلیل کیفیت بالا در مقایسه با سایر موزاییک‌ها بیشتر است

 موزاییک پلیمری مقاوم و ضد سایش

 

مزایایی موزاییکهای پلیمری نسبت به مصالح رايج در صنعت ساختمان ايران

مزيتهاي سنگ و موزاییک پلیمری (سنگ مصنوعی) توليد شده توسط شركت فني مهندسي درنيكا سنگ نسبت به مصالح رايج در صنعت ساختمان ايران:

 • بسيار مقاومتر از مصالح رايج بدليل فرمولاسيون خاص و استفاده از تكنولوژيهاي نوين (مقاومتي در حدود 3 برابر بتن)

 • بسيار سبكتر و در نتيجه كار با آن آسانتر بدليل وزن مخصوص پايينتر (امكان تهيه موزاييك با ضخامت كمتر بدليل مقاومت كافي و درنتيجه كاهش وزن موزاییک)

 • بسيار ارزانتر بدليل استفاده از تكنولوژي خاص اختراع شده توسط شركت سيستروم كه فرآيند توليد را بسيار آسان نموده است.

 • امكان توليد مصالح مورد نياز در طرحها و رنگهاي متنوع با استفاده از قالب با طرحهاي متنوع (هم اكنون شركت درنيكا صنعت اسرار سنگهاي مذكور را در حدود 20 رنگ مختلف و بيش از 30 طرح متنوع توليد و به بازار ارائه مي‌نمايد.)

 • امكان توليد بر اساس نوع و شرايط مصرف (استفاده در فضاي بيروني و يا داخلي ساختمان ، كف ، ديوار ، نما ، دكوراتيو و غيره) با تغيير فرمولاسيون مواد تركيبي و قالبهاي متنوع. (هم اكنون شركت درنيكا سنگ محصولات بسيار متنوع سنگهاي مصنوعي را شامل: سنگ نما, سنگ آنتیک و دکوراتیو, موزاییک, سنگ فرش, کفپوش, قرنیز, پله, زير پله و جدول توليد و به بازار ارائه مي‌نمايد.)

 • عدم نياز به برشكاري زياد بدليل وجود محصولات در سايزهاي مختلف

 • نصب بسيار آسان و عدم نياز به استفاده از تجهيزات خاص براي جلوگيري از ريزش با در نظر گرفتن تمهيدات خاص در حين قالب‌گيري